top of page

Teatr zamiast ekranu


Tablet i telewizja to fantastyczne udogodnienia. I przekleństwo, które wielu rodziców od najmłodszych lat serwuje dzieciom. A gdyby tak zamiast ekranu… teatr?


Statystyczna Polka obecnie rodzi dzieci dużo później niż jeszcze kilka lat temu. Mężczyźni również nie specjalnie palą się do ojcostwa.


Dzieci to, bez wątpienia, największy skarb, jaki można sobie wymarzyć – a jednocześnie im późniejsze rodzicielstwo, tym trudniej Polakom przełamać bariery własnego egoizmu - przecież przed narodzeniem dziecka mogli w pełni dysponować własnym czasem, a po narodzinach – ich czasem dysponuje mała istotka.


W chwilach zwątpienia, bądź w poszukiwaniu momentu na wykonanie domowych obowiązków wielu rodziców serwuje swoim pociechom „ekran”. „Psi patrol”, „Muminki”, „Kaczor Donald” bądź piosenki to jedna z tysiąca możliwych opcji, po kliknięciu w którą statyczna mama czy tata mają chwilę dla siebie.


Czy jednak jest to opcja dobra również dla dziecka?


Powyższe pytanie jest retoryczne. Badania nie zalecają oglądania telewizji dzieciom poniżej dwóch lat. A i dzieciom w starszym wieku warto włączać materiał do oglądania minimalnie, selektywnie i mądrze. W przeciwnym razie nasze dzieci będą przebodźcowane, nieposłuszne i rozkojarzone. Łatwo przy tym o osłabienie organizmu i przytępienie koncentracji – natura dziecka jest taka, że potrzebuje „się wybrykać” na świeżym powietrzu, wyśmiać, wykrzyczeć i dać o sobie znać całemu światu. Siedzenie w skupieniu przed ekranem jest zjawiskiem obcym naturze dziecka i niewłaściwym dla jego rozwoju.


A można inaczej.


Oczywiście, teatr nie jest propozycją tak łatwo dostępną jak kliknięcie kilku przycisków w telefonie, ale może skreować naszemu dziecku świat nie tak przemijalny jak bajka w TV - który ma szansę na długo zapamiętać.


Mieszkańcy Warszawy mają gamę propozycji do wyboru, jeśli chodzi o spektakle dla dzieci. Ciekawą i dostosowaną do najmłodszych ofertę ma na przykład Teatr Lalek Guliwer, który serwuje repertuar już dla bardzo maleńkiego widza. W ofercie są warsztaty i spektakle – a dodatkowo, w ramach eventu „W piżamie w Guliwerze” można otrzymać otwarte zaproszenie na dowolny wrześniowy spektakl. Jest tylko jeden warunek – trzeba pojawić się w piżamie w trakcie spektaklu w dniach 17-18.06.2023.


Ciekawą ofertą dla dzieci (od 5 lat) jest etiuda edukacyjna „Ale kino” – która jest kolażem klasyki poezji dla dzieci w muzycznej oprawie. Akcja sceniczna rozgrywa się na planie filmowym, a ramę dla spektaklu stanowi opowieść o Panu Soczewce, operatorze filmowym z wiersza Jana Brzechwy, który przymierza się do nakręcenia filmu. Bohaterami są postaci z wierszy popularnych polskich poetów: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej, Henryka Sienkiewicza czy Ignacego Krasickiego.


Scena daje możliwość interakcji z widzem, natomiast płaski ekran oddziałuje jednostronnie. Warto zatem spróbować „ekranu na żywo”, aby pokazać dziecku tajniki świata bajek. Od środka.

Comments


bottom of page