top of page

Test autobusu XXI wieku

Na ulice Warszawy wyjechał nowoczesny autobus na wodór, dzieło polskiej produkcji. Autobus NesoBus nie emituje spalin, a dodatkowo oczyszcza powietrze.

Pojazd został stworzony przez zespół z dominującą rolą polskich konstruktorów i inżynierów. Rodzimy autobus wodorowy ma silnik elektryczny. Wytwarza prąd na bieżąco z zatankowanego wodoru przy użyciu ogniwa paliwowego. Posiada własną "minielektrownię". W wyniku połączenia wodoru z tlenem autobus emituje z rury wydechowej parę wodną. Ta woda jest w pełni destylowana.


NesoBus ma 12 m długości, 2,55 m szerokości, 3,4 m wysokości, jego masa własna to niespełna 13 ton, pomieści do 93 miejsc, w tym do 37 miejsc siedzących. Według deklaracji producenta jego zasięg to około 450 km. Tankowanie trwa tylko 15 minut.


Pojazd chwali sponsor, czyli Grupa Polsat Plus. Tłumaczy, że autobus jest stworzony pod komfort podróżnych. Ma system informacji pasażerskiej, własną telewizję, darmowe wi-fi, Internet 5G i gniazdka do ładowania USB. W przyszłości autobus ma potrafić informować pasażerów, kiedy zmieni się pogoda: "Proszę wyciągnąć parasolki, za trzy przystanki będzie padał deszcz".


Podczas prezentacji pojazdu prezydent Rafał Trzaskowski stwierdził, iż „transport publiczny jest naszym oczkiem w głowie”. Włodarz stolicy informował, że miejska komunikacja obsłużyła w 2021r. 400 mln pasażerów a w taborze ZTM jest już 160 autobusów elektrycznych oraz 80 autobusów hybrydowych.


Produkcja seryjna NesoBusa ma ruszyć w 2023 r. w fabryce powstającej w Świdniku.

bottom of page