top of page

„To, czego nie widać” w Galerii MKiDN


Głównym "bohaterem" wystawy jest ponad czterystuletnia figura Chrystusa Frasobliwego - w ikonografii chrześcijańskiej przedstawionego w pozycji siedzącej, z głową refleksyjnie opartą na dłoni.


Ekspozycja „To, czego nie widać” prezentowana w Galerii MKiDN „Okno na Kulturę" (przy ul. Krakowskie Przedmieście 17) została przygotowana przez Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA. W wernisażu wzięli udział m.in. minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz dyrektor generalny MKiDN Jarosław Czuba. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 25 listopada.

Ekspozycja jest o tyle ciekawa, że pozwala spojrzeć na rzeźbę z punktu widzenia... konserwatora. Archiwalne fotografie oraz dokumentacja to pretekst do odkrywania poszczególnych etapów konserwacji rzeźby liczącej, bagatela, 400 lat. Figura Chrystusa Frasobliwego powstała jako zwieńczenie kopuły kaplicy Boimów we Lwowie, jednego z najcenniejszych zabytków miasta, który ma wysokość ok. 30 m - i z reguły można było ją oglądać tylko z dala.


Dzięki wystawionej w MKiDN ekspozycji uczestnicy będą mogli zobaczyć tę postać z bliska i prześledzić proces jej renowacji.


Galeria jest czynna w godz. 11-19.


Comments


bottom of page