top of page

Tryumf PiS na Pradze-Północ 

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Dzielnicy Praga-Północ we wtorek 22 listopada 2022r. została postawiona kropka nad i – władzę w dzielnicy przejęło Prawo i Sprawiedliwość w koalicji z lokalnym komitetem Kocham Pragę.

W poprzednim tygodniu rezygnację z funkcji burmistrza Pragi złożyła Ilona Soja-Kozłowska (PO).


- To, że pani burmistrz złożyła dymisję, to bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Pragi-Północ. Pani burmistrz już od jakiegoś czasu dawała do zrozumienia, że ona Pragi-Północ nie czuje, nie zna i w żaden sposób nie jest zainteresowana prowadzeniem tej dzielnicy. Czekała na inne oferty i chciała ta dzielnicę jak najszybciej opuścić – komentował lokalny radny Ernest Kobyliński (PiS).


Nieoficjalnie mówi się o możliwym innym stanowisku dla działaczki partii Rafała Trzaskowskiego, np. burmistrza dzielnicy Bemowo czy wiceburmistrza Śródmieścia.


W czwartek 17 listopada 2022r. wspólnymi siłami PiS oraz Kocham Pragę odwołano kierownictwo Rady Dzielnica, w tym ocenianego jako trudnego we współpracy przewodniczącego Ireneusza Tonderę (Lewica).


Podczas wtorkowego posiedzenia nowym przewodniczącym Rady Pragi-Północ został radny PiS Karol Szyszko. Następnie nowo powstała koalicja wybrała również Zarząd Dzielnicy:


- burmistrz: Jacek Jeżewski (PiS)

- wiceburmistrz: Dariusz Kacprzak (Kocham Pragę)

- wiceburmistrz: Jacek Wachowicz (Kocham Pragę).


- Myślę, że działania podejmowane w przyszłości będą na korzyść mieszkańców, bo programy PiS i Kocham Pragę są bardziej spójne. Oni się dogadywali trochę na siłę, natomiast my jesteśmy w stanie siąść, uzgodnić i robić jak najwięcej rzeczy dla mieszkańców, bo taki jest nasz cel – ocenił radny Ernest Kobyliński.


Nowa koalicja ma co prawda pewne obawy o możliwe blokowanie działań przez niechętne im władze Warszawy z prezydentem Rafałem Trzaskowskim na czele.


- Zobaczymy zresztą, jaka będzie reakcja miasta, bo prezydent Trzaskowski może nie podpisać pełnomocnictw i będzie krytykował te zmiany – dodał radny Ernest Kobyliński.


Nowe władze Pragi-Północ będą funkcjonowały do kolejnych wyborów samorządowych zaplanowanych na kwiecień 2024r.

bottom of page