top of page

Uroczystości w Ostrołęce


12 maja Ostrołęka obchodzi 650-lecie nadania praw miejskich. Z tej okazji zorganizowano huczne obchody. Nie zabrakło również akcentu „z przeszłości” – w sieci opublikowano archiwalne nagranie z 600-lecia obchodów miasta pochodzące z 1973 roku.


Ostrołęka to miasto na prawach powiatu liczące niemal 50 000 mieszkańców. Ośrodek cieszy się statusem „miasta” już od ponad 600 lat, a dokładnie – od 12 maja 1373 roku, kiedy książę Mazowiecki Siemowit III nadał jej przywilej wójtostwa. Dokument nadania praw miejskich wprawdzie się nie zachował, ale ten moment przyjmuje się umownie za początek historii miasta. Ostrołęka słynie m.in. z Muzeum Kultury Kurpiowskiej – i uważa się ją umownie za ośrodek tradycji i kultury Kurpiów dlatego, że oprócz muzeum funkcjonują tu również kurpiowskie zespoły pieśni i tańca.


Obchody rozpoczęły się uroczystą sesją rady miasta. Ponadto tego samego dnia odbyła się historyczna parada nawiązująca do wydarzenia nadania praw miejskich.


Przed godziną 10:00 nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem patrona miasta, św. Jana Pawła II, a następnie odbyła się msza święta w intencji miasta i mieszkańców.


Obchody z okazji nadania praw miejskich poprzedzają zbliżające się wielkimi krokami „Dni Ostrołęki”, z okazji których w maju i w czerwcu zaplanowano wiele wydarzeń. Apogeum atrakcji przypada na 19 i 20 maja – w tych dniach na miejskiej plaży w Ostrołęce odbędzie się szereg koncertów (m.in. Roksany Węgiel czy Juliana Lesińskiego), a na mieszkańców czekają food trucki.


Poniżej załączamy link ze szczegółowym harmonogramem wydarzeń:

650 LAT OSTROŁĘKI - program wydarzeń - Aktualności - Ostrołęka (www.ostroleka.pl)

bottom of page