top of page

Uroczystości w 70 rocznicę śmierci gen. Emila Fieldorfa „Nila”


Gen. August Emil Fieldorf „Nil” (1895–1953) był najwyższym rangą żołnierzem AK, który padł ofiarą zbrodni sądowej okresu stalinowskiego. Wcześniej bił się w Legionach Polskich w trakcie I wojny światowej, zdobywał Wilno w kwietniu 1919r., zasłużył się walcząc z bolszewikami w Bitwie Warszawskiej. Niezłomnie walczył z Niemcami w wojnie obronnej 1939r., później zaangażował się w konspirację wojenną. Był zastępcą Komendanta Głównego AK, jak też organizatorem i dowódcą Kedywu – Kierownictwa Dywersji. Został zamordowany przez komunistów w Warszawie 24 lutego 1953r. o godz. 15.00 w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. W 1958 r. Generalna Prokuratura umorzyła postępowanie karne wobec generała z powodu braku dowodów winy, ale dopiero w 1989 r., po 36 latach od jego śmierci, postanowieniem prokuratora generalnego PRL gen. „Nil” został w pełni zrehabilitowany.


Dziś, w 70 rocznicę zamordowania nieugiętego bohatera, o 12.00 odbędą się uroczystości państwowe pod tablicą upamiętniającą zamordowanych w więzieniu mokotowskim w okresie PRL. Następnie o 13.30 nastąpi złożenie kwiatów na symbolicznym grobie gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila” na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Warto nadmienić, że szczątki generała nie zostały jeszcze odnalezione – prawdopodobnie znajdują się rozrzucone w bezimiennych dołach śmierci na tzw. Łączce. O 15.00 w Sanktuarium św. Ojca Pio na Gocławiu (ul. Fieldorfa 1) odbędzie się msza święta a po niej złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. „Nila”. Róg ul. Fieldorfa i Wału Miedzeszyńskiego na Gocławiu. Ostatnim punktem obchodów organizowanych między innymi przez IPN oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL będzie wyjątkowy koncert „Nie proś ich o łaskę...”. W Terminalu Kultury Gocław o 17.30 premierowo utwór „Nil” wykona zespół Stare Dziady.


Zachęcamy do uczestniczenia w uroczystościach, a także samodzielnego składania kwiatów w miejscu stracenia gen. „Nila”. W tym celu należy się uprzednio zgłosić do Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej. Należy się kontaktować bądź mailowo (sekretariat@muzeumrakowiecka37.pl), bądź telefonicznie: tel. 22 547 96 00.

bottom of page