top of page

Urodziny Muzeum Ziemi Rawskiej


22 lipca 1966 otwarto Muzeum Ziemi Rawskiej, mieszczące się obecnie w willi przy ulicy Łowickiej 26 w Rawie Mazowieckiej.

Placówkę powołano w 1965 roku na mocy uchwały rawskiej Prezydium Powiatowej Rady Narodowej, zaś inicjatorem jego powstania było Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Ziemi Rawskiej. Na początku zbiory były dosyć skromne - z czasem wzbogacona o dary i nowe nabytki w postaci eksponatów placówka zaczęła się rozrastać, aby w latach 70-tych powiększyć, a następnie - zmienić swoją siedzibę.


Obecnie w muzeum przy ul. Łowickiej można oglądać dwie wystawy stałe: "Gabinet numizmatyczny" i "Izba rawska z początku XX wieku", ale ponadto placówka prezentuje wystawy czasowe oraz angażuje się w działalność oświatową. Takimi edukacyjnymi "smaczkami" są bez wątpienia warsztaty z udziałem twórców ludowych regionu rawskiego i pracowników muzeum, podczas których uczestnicy mają okazję spróbować tradycyjnego rękodzieła. Cykliczne zajęcia obejmowały dotychczas następującą tematykę: „Pisanka wielkanocna”, „Wycinanka rawska”, „Kwiaty z papieru i bibuły”, „Palmy wielkanocne”, „Haft ludowy”, „Tradycyjne ozdoby choinkowe”, „Budujemy Zamek Rawski”, „Mały archeolog”, „Mania tkania”.


Mimo, że muzeum obejmuje kilka działów - na szczególną uwagę zasługuje, bez wątpienia, dział etnograficzny, czyli największy z działów muzeum, liczący ponad 2200 pozycji inwentarzowych. Na ekspozycji możemy obejrzeć nie tylko tradycyjne, rawskie wycinanki, czy stroje kobiece (na przykład "wełniak na staniku") - to również dobra okazja to poszerzenia wiedzy.


Tak więc - jeżeli ktoś nie wie, czym jest i do czego służy "kilim w koziołki", warto wybrać się do Rawy Mazowieckiej.


Muzeum jest czynne w poniedziałek – piątek: 9:00 – 16:00 oraz w sobotę: 10:00 – 14:00.

bottom of page