top of page

VI Światowy Zjazd Polaków i Polonii z Zagranicy


We czwartek w Warszawie rozpoczął się VI Światowy Zjazd Polaków i Polonii z Zagranicy. potrwa do 2 lipca (niedziela). Zjazd zorganizowała Rada Polonii Świata i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.


Największymi ośrodkami polonijnymi (oprócz USA) są Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Kanada. Poza polskimi granicami mieszka obecnie około 2 mln naszych rodaków, którzy również chcą mieć kontakt ze swoim krajem. Warto przy tym dodać, że za granicą w ośrodkach polonijnych posługuje ok. 2 tysięcy księży.


Jak zapewniają organizatorzy - zjazd to okazja do przeprowadzenie bilansu tego co udało się zrobić w ciągu minionych lat w środowiskach polskich mniejszości narodowych.


Podczas spotkań będą omawiane następujące bloki tematyczne:


• ORGANIZACJE POLSKIE ZA GRANICĄ

• KULTURA, OŚWIATA, DUSZPASTERSTWO – GWARANTEM POLSKIEJ TOŻSAMOŚCI

• MŁODZIEŻ POLONIJNA – ZAANGAŻOWANIE I PATRIOTYZM

• SPORT, TURYSTYKA, PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

• SESJA KOŃCZĄCA ZJAZD


W piątek prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką spotkali się w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego z uczestnikami VI Zjazdu Polonii i Polaków za Granicą. Prezydent objął zjazd Patronatem Honorowym. Podczas uroczystości zwrócił się również do uczestników:


„Dziękuję za to, że na co dzień nas wspieracie, że bronicie dobrego imienia Polski, że prowadzicie w swoich krajach akcje, które tego dobrego imienia Polski mają bronić, że reagujecie. To wiele w przestrzeni międzynarodowej zmieniło” – zapewnił.

Comments


bottom of page