top of page

Władze Warszawy likwidują ulgi dla seniorów na cmentarzachZmiana regulaminu cmentarzy komunalnych w Warszawie, dokonana z początkiem roku, przeszła niemal bez echa. Niestety uderza w portfele ponad 400 000 seniorów w stolicy.

Dotychczas starsi mieszkańcy korzystali z ulgi za wjazd na teren nekropolii samochodem. Za otwarcie bramy, by móc taksówką bądź prywatnym samochodem podjechać niemal pod sam grób, seniorzy płacili 5 zł. Teraz uiszczana przez nich opłata została zrównana z poziomem dla pozostałych mieszkańców i wynosi od 1 stycznia 2023r. 16 zł. Oznacza to koszt (w dwie strony) dla seniora aż 32 zł przy jednorazowym odwiedzeniu grobów bliskich.


Zrozpaczeni seniorzy skarżą się, że to poważne utrudnienie, które może uniemożliwić im regularne odwiedzanie najbliższych, np. zmarłych małżonków, pochowanych w dalszej odległości od wejścia na cmentarz.


- Jestem stałym użytkownikiem bramy cmentarnej i zdziwiło mnie to, że z jednej strony przeczytałem w gazecie, że emerytów się wspiera, a okazuje się, że im się w sumie dobiera do kasy – komentował dla „Super Expressu” decyzję władz Warszawy z Koalicji Obywatelskiej emeryt Ryszard Klincewicz, w zacnym wieku 87 lat.


Warszawski Zarząd Cmentarzy Komunalnych argumentuje jednak, że rosnące koszty utrzymania cmentarzy muszą być pokryte wyższymi opłatami pobieranymi od seniorów, którzy najczęściej odwiedzają stołeczne nekropolie.

bottom of page