top of page

Włochowianie mówią ratuszowi: „dość bierności” w sprawie parku na Polach Karolińskich

Zaktualizowano: 29 mar 2023

Warszawski ratusz od dawna wykazuje się biernością wobec utworzenia parku na Polach Karolińskich zasłaniając się trwającym procesem reprywatyzacyjnym. Mieszkańcy mają tego dość i biorą sprawy w swoje ręce. Dnia 5 listopada b.r. Fundacja WŁOCHY 2030 demonstracyjne przeprowadziła akcję społecznego i oddolnego wieszania budek lęgowych dla ptaków i ssaków na terenie Pól Karolińskich.

Chcemy naszą akcją tę niemoc przełamywać i utrwalać w świadomości, że teren Pól Karoliński ma dla mieszkańców jedno przeznaczenie: park. Mamy nadzieję, że te domki dla zwierząt to jedyna działalność deweloperska jaka pojawi się na tym terenie” – mówi Oskar Kochman współpracownik Fundacji WŁOCHY 2030, inicjator akcji.


W ramach akcji organizatorzy wspólnie z mieszkańcami dzielnicy Włochy umieścili na drzewach na terenie terenu zieleni przy końcu ul. Chrościckiego budki lęgowe dla ptaków typu A, A1, B i P oraz domków dla jeży, skrzynkę dla nietoperzy oraz budkę lęgową dla wiewiórek, a także karmniki dla ptaków. Budki lęgowe zostały zakupione zgodnie ze ścisłymi wymogami ornitologicznymi w typach określonych przez prof. J. Sokołowskiego. Organizatorzy dołożyli więc najwyższej staranności, aby instalacje były wysokiej jakości.


Na wydarzeniu nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych. „Dla dzieci przygotowaliśmy materiały do urządzenia wnętrz domków dla jeży, jak również plansze edukacyjne o ptakach, rodzajach budek, a także innych zwierzętach, które można spotkać na tym terenie. Nie zabrakło także miodu z Pasieki Włochy, którą prowadzimy w naszej dzielnicy w okolicach Fortu V” – powiedział dla portalu Mazowieści.pl Wojciech Kordel – prezes zarządu Fundacji WŁOCHY 2030.


W czasie rozmów z redakcją Mazowieści.pl mieszkańcy zwracali również uwagę na to, że z uwagi na brak oficjalnie zagospodarowania terenu na park, nie jest on zabezpieczony monitoringiem, a brak regularnych patroli policji i straży miejskiej powoduje, że bywa tam niebezpiecznie. Będziemy monitorować ten temat.


Pomimo niesprzyjającej aury, akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców okolicznych osiedli, którzy włączyli się w montaż budek lęgowych, ocieplanie domków dla jeży, jak również przygotowaniem karmy dla zwierząt na zimę.

Fundacja WŁOCHY 2030 już zapowiedziała kolejne akcje społeczne na tym terenie na wiosnę 2023 roku.

Comments


bottom of page