top of page

W Śródmieściu powstał Pasaż Zbigniewa Brzezińskiego

Niewielki pasaż na warszawskim Śródmieściu zyskał nowego patrona. Jest nim prof. Zbigniew Brzeziński. Odsłonięto również pamiątkową tablicę na budynku przy Alei Szucha 23.Zbigniew Brzeziński urodził się 28 marca 1928 w Warszawie, jednak już jako dziecko opuścił Polskę, gdyż jego ojciec Tadeusz Brzeziński będący dyplomatą udał się na zagraniczne misje. Zbigniew Brzeziński był jednym z najwybitniejszych polityków XX wieku: polsko-amerykańskim politologiem, sowietologiem, profesorem nauk politycznych na Uniwersytecie Columbia oraz Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa. Zasłyną jako doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA w czasie prezydentury Jimmy’ego Cartera (1977–1981), wcześniej doradca prezydentów Lyndona Johnsona oraz Johna F. Kennedy’ego. Do jego największych sukcesów należy normalizacja stosunków z Chińską Republiką Ludową, a także działalność dyplomatyczna przy zawarciu układu SALT II z ZSRR oraz porozumienia z Camp David, czyli wydarzeń kluczowych dla najnowszej historii świata. Aktywnie wspierał również „Solidarności” w Polsce.


Tak patrona pasażu wspominał na uroczystości otwarcia jego syn – Mark Brzeziński, pełniący funkcję ambasadora USA w Polsce:

Choć w dzieciństwie spędził w kraju swoich przodków tylko kilka lat, Polska zawsze była w jego sercu. Jego ulubionym słowem po polsku było: lojalność. (…) Myślę, że byłby dumny i wzruszony widząc dziś, jak ważnym partnerem dla Stanów Zjednoczonych stała się Polska. Byłby dumny, że członkostwo w NATO daje Polakom pewność, że będą bezpieczni. Widząc, jak Polacy wspierają Ukrainę i dają przykład innym narodom. To dla mnie zaszczyt uczestniczyć w uroczystości odsłonięcia tablicy Zbigniewa Brzezińskiego. Jako ambasador i jako jego syn mówię Polsce: dziękuję!


W uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy udział wzięli przedstawiciele władz miasta, przedstawiciele Sejmu RP i Senatu RP oraz ze strony rządu szef Służby Zagranicznej Arkady Rzegocki.

Comments


bottom of page