top of page

W Ciechanowie zamieszkają repatrianci z Kazachstanu 

Podczas listopadowej sesji Radny Miasta Ciechnowa podjęto uchwałę, na podstawie której rodzina repatriantów z Republiki Kazachstanu będzie mogła uzyskać wizę krajową uprawniającą do repatriacji i zamieszkania w mieście.

- Miasto dodatkowo wesprze repatriantów umożliwiając im wynajęcie mieszkania komunalnego jak również będzie pomagało w znalezieniu zatrudnienia tudzież rozpoczęcia działalności gospodarczej, tak aby te osoby mogły się jak najszybciej zaaklimatyzować  się w Ciechanowie - stwierdziła Paulina Rybczyńska, rzecznik Urzędu Miasta Ciechanów.


- Ważny jest tu brak przypadkowości. Młode małżeństwo, które trafi do Ciechanowa to osoby posiadające dobre wykształcenie, w kierunkach medycznych. A to przyczyni się do tego, że będą dla naszej społeczności wartością dodaną – skomentował natomiast prezydent Krzyszof Kosiński.


Warto przypomnieć, że ustawa o repatriantach umożliwia powrót do Polski osobom, bądź ich potomkom, które na skutek deportacji, zesłań i innych prześladowań nie mogły nigdy wrócić do Ojczyzny.


W latach 90-tych Ciechanów przyjął już dwie polskie rodziny z dawnego Związku Radzieckiego.


Niedawno Sejm RP przyjął poprawkę do ustawy o repatriacji z 2017, zwiększając pulę przeznaczoną na ten cel w bieżącym roku z 45 do 60 mln zł. Łącznie na lata 2017-2026 posłowie przewidzieli finansowanie repatriacji w wysokości blisko pół miliarda zł. Według danych MSWiA chęć osiedlenia się w Polsce deklaruje obecnie około 7700 repatriantów ze wschodu.

bottom of page