top of page

W Pruszkowie już działa nowa tężnia


W miniony piątek w Pruszkowie oddano do użytku nową tężnię. Instalacja znajduje się na terenie Parku Mazowsze.


Podstawowym przeznaczeniem tężni jest funkcja inhalacyjna poprzez zwiększenie soli w solance. Dlatego tężnie są budowane głównie w kurortach i uzdrowiskach. Poza Pruszkowem na terenie województwa mazowieckiego działa również słynna tężnia w Konstancinie Jeziornej czy – jako wyjątek od tej reguły – w Warszawie (na placu Hallera).


Inhalacje solankowe wpływają zbawiennie na działanie górnych dróg oddechowych – dlatego warto się takimi zabiegami „uraczyć”, jeżeli ktoś ma tendencję do alergii, chorób zatok czy też … pali papierosy. Zaleca się je również osobom „pracującym z głosem” – nauczycielom, wokalistom etc., ale nie tylko. Korzystanie z tężni solankowych jest korzystne również w przypadku pacjentów borykających się z problemami natury reumatologicznej, nerwicą czy chorobami tarczycy.


21 kwietnia (miniony piątek) w Pruszkowie oficjalnie „uruchomiono” nową tężnię, a uroczystości towarzyszył szereg atrakcji – oprawa muzyczna, wiosenny występ w wykonaniu dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8 oraz warsztaty „Świadomy oddech drogą do zdrowia”.


Nowo otwarty obiekt w Parku Mazowsze to już druga tężnia pruszkowska. Pierwsza jest zlokalizowana w Parku Kościuszki od strony Al. Niepodległości.

bottom of page