top of page

„Wars i Sawa” – czyli legendy warszawskie dla najmłodszych


W sobotę 3 czerwca w Amfiteatrze na Bemowie o godzinie 18:00 odbędzie się widowisko taneczno-wokalne w wykonaniu Lazurków. Dzieci będą miały okazję poznać legendę o Wars i Sawie.


"Dawno, bardzo dawno temu nad brzegiem Wisły mieszkał młody rybak Wars. Któregoś dnia, gdy szedł nad rzekę, by zanurzyć sieci usłyszał piosenkę:


Siedem fal mnie strzeże

i siedem błyskawic.

Kto się ich nie lęka,

niech się tutaj zjawi.


Piosenkę śpiewała dziewczyna, a głos miała tak piękny, słodki i dźwięczny, że Wars nie zawahał się ani chwili: - Nie boję się niczego! - zawołał. Wskoczył do swojej łodzi i popłynął. Ledwo jednak odbił od brzegu, rozpętała się straszliwa burza..." (...)


(fragment legendy „Wars i Sawa”, autorstwa W. Chotomskiej)


Zespół Folklorystyczny LAZURKI od 30 lat daje koncerty w kraju i za granicą – występował m.in. na Słowacji, Białorusi, w Bułgarii, Hiszpanii, Francji czy na Węgrzech. Choreografia i oprawa wokalna, począwszy od 1989 roku, czyli od początku istnienia zespołu, były prowadzone na najwyższym poziomie – od 4 lat zajęcia wokalne są prowadzone przez Aleksandrę Myczkowską, absolwentkę UMFC Fryderyka Chopina i chórzystkę w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni, i Tańca „Mazowsze”.


Lazurki prezentują tańce i przyśpiewki m. in. z ziemi krakowskiej, rzeszowskiej, beskidzkiej, śląskiej, łowickiej, sądeckiej, kaszubskiej, a także choreografie oparte na folklorze Starej Warszawy oraz tańce z okresu Księstwa Warszawskiego.


Tym razem na bemowskiej scenie wystąpi aż 160 mniejszych i większych artystów. Podczas najbliższego koncertu zaprezentują historię Warszawy, począwszy od czasów nadwiślańskich Flisaków, Księstwa Warszawskiego, czasów międzywojennych aż po współczesność. Będzie również okazja poznać rybaka Warsa i syrenę Sawę - dzięki którym, według legendy, dzisiaj mamy stolicę tu, a nie gdzie indziej.


Oprócz wydarzenia na scenie odbędzie się również kiermasz ciast połączony ze zbiórką publiczną.


Wstęp wolny.

留言


bottom of page