top of page

Warszawa szyje – warsztaty szydełkowania


Moda na rękodzieło wróciła z wielkim hukiem. Dzisiaj nikogo już nie dziwi to, co jeszcze wiele lat temu kojarzyło się z przeżytkiem i domeną babć – szydełko, druty i igła.


Szydełkowanie to żmudna, a zarazem pożyteczna „robótka”, której owoce są obecnie bardzo w cenie. Szydełkiem można wydziergać obrusy, serweteczki, firanki, elementy ubioru, biżuterię, a nawet… bombki na choinkę. I, choć druty i szydełko przywodzą na myśl obrazki z „Ani z Zielonego Wzgórza” – dzisiaj elementy rękodzielnicze również mogą być powodem „do lansu”.


Na terenie województwa mazowieckiego istnieje wiele punktów, które organizują warsztaty szycia, szydełkowania czy dziergania na drutach. Dostępne są również w sieci tutoriale, przy pomocy których niewprawny początkujący może zgłębić tajniki rękodzieła i – z odrobiną cierpliwości – dojść do poziomu profesjonalisty.


Warsztaty dla początkujących „szydełkowiczów” ma w swojej ofercie również warszawska szkoła artystyczna – Warszawa Szyje. W najbliższym terminie szkoła wraz Warszawską Strefą Rękodzieła organizuje 9-godzinne warsztaty szydełkowania dla początkujących.


Start: 17 i 24 czerwca (sb), godz. 13:00-17:30 oraz kolejna edycja w sierpniu: 19 i 20 sierpnia (sb i nd) w godz. 10:00-14:30.


Adepci, którzy w branży rękodzieła będą stawiać swoje pierwsze kroki, będą mieli okazję odbyć ćwiczenia praktyczne i zapoznać się z odrobiną historii szydełkowania. W programie:


- Wstęp: historia, style najbardziej znane i popularne.

- Z czym do robótki: zapoznanie z rodzajami szydełek oraz dostępnych na rynku nici i włóczek.

- Sposoby rozpoczynania robótki, podstawowe sploty, czytanie schematów robótkowych.

- Ćwiczenia.

- Zastosowanie splotów przy zaprojektowaniu i wykonaniu prostej robótki (do wyboru: etui /kosmetyczka, ocieplacz na kubek, zakładka do książki, podkładka-serwetka pod kubek, granny square.

- Sposoby wykończenia pracy i jej konserwacja.

- Inspirujące pomysły na wykonanie nowoczesnych dzianin szydełkowych.


Źródło:

https://warszawaszyje.pl/robotki-szydelkiem-warsztaty-dla-poczatkujacych-9h/

bottom of page