top of page

Warszawscy radni PiS w obronie kierowców

Władze Warszawy zamierzają objąć ponad 90% powierzchni miasta (w tym ponad 65% dróg) strefą Tempo 30, czyli ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Jak informuje ratusz stołeczny: „W Warszawie strefami ruchu uspokojonego docelowo objęto wszystkie ulice klasy: D - dojazdowe, L - lokalne, wybrane fragmenty (rejony szkół i innych obiektów użyteczności publicznej, odcinki intensywnego ruchu pieszego, ruch lokalny) ulic klasy Z – zbiorcze”.

Wprowadzenie tak rozległej strefy Tempo 30 oznaczać będzie nie tylko paraliż transportu osobowego, lecz także znaczne wydłużenie czasu przejazdu komunikacji publicznej. W niektórych częściach miasta, zwłaszcza przy jednoczesnych nieskoordynowanych remontach dróg, dojazd do pracy czy szkoły dla mieszkańców mógłby trwać dwa bądź trzy razy dłużej niż obecnie.


Zdecydowanie przeciwko tym radykalnym pomysłom występują radni PiS.


- Rafał Trzaskowski, który unika inwestycji w komunikację publiczną, w poprawę infrastruktury - chociażby wieloletnie opóźnienia w budowie linii tramwajowych - po raz kolejny pokazuje, ze jego działania maja wręcz znamiona wykluczania grupy społecznej poruszającej się samochodami. Poruszającej się w celach wykonywania swojej pracy, sowich obowiązków, a nie jakiegoś luksusu – ocenia wiceprzewodniczący miejskiej komisji Infrastruktury i Inwestycji radny Maciej Binkowski (PiS).

Według opozycyjnego wobec prezydenta stolicy samorządowca obecne ograniczenia do 50 km/h i liczne progi zwalniające zdają już egzamin.


- Moim zdaniem lepiej by było skupić się na doświetlaniu przejść dla pieszych, wyposażaniu niebezpiecznych punktów w sygnalizację świetlną. Takie działania zdecydowanie byłyby lepsze i realnie wpływające na bezpieczeństwo – dodaje radny Maciej Binkowski.


- Jeżeli prezydent Rafał Trzaskowski nadal będzie prowadził politykę zwężania ulic, to żadne ograniczenia nie będą potrzebne, bo i tak wszyscy będą stali w korkach – stwierdził natomiast z gorzką ironią radny PiS z Targówka Cezary Wąsik.


Mieszkańcy mogą angażować się w zatrzymanie nierozważnych i szkodliwych dla kierowców pomysłów, uczestnicząc w konsultacjach. Informacje w tej sprawie zebrali dziennikarze PAP.


Warszawiacy mogą zabrać głos podczas spotkań online 15 listopada (wtorek) i 24 listopada (czwartek) o godz. 17.30 na YouTube, gdzie można oglądać spotkanie i dyskutować na czacie oraz na platformie ZOOM - można zabrać głos w dyskusji z fonią i wizją. Udział trzeba zgłosić na adres: tempo30@um.warszawa.pl. Link do spotkania oraz instrukcja zostanie przesłana w mailu zwrotnym.


Mogą też zgłosić się osobiście do punktu konsultacyjnego - 22 listopada (wtorek) w godzinach 16 - 19 w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy Armii Ludowej 9 oraz 29 listopada (wtorek) w godzinach 14-19 w Centrum Aktywności Międzypokoleniowej Nowolipie, ul. Nowolipie 25B. Można również skontaktować się drogą mailową do 30 listopada (środa) pisząc na adres: tempo30@um.warszawa.pl.

bottom of page