top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Warszawscy radni Prawa i Sprawiedliwości apelują o obniżenie opłat za odbiór śmieci

Warszawscy samorządowcy PiS ponowili apel do prezydenta Rafała Trzaskowskiego o obniżenie opłat dla mieszkańców za odbiór odpadów komunalnych. W poniedziałek 15 maja 2023r. na konferencji prasowej Dariusz Figura (szef klubu PiS) przedstawił ważne wnioski z opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej do sprawozdania z wykonania budżetu stolicy w 2022 roku.

Przewodniczący opozycyjnego klubu radnych w Radzie Warszawy przypomniał, że od początku rządów obecnego włodarza stolicy cena za odbiór odpadów dla małych gospodarstw domowych wzrosła o 850 procent.

Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała w opinii, iż w 2022 roku opłaty za gospodarowanie odpadami w Warszawie były wyższe o ponad 180 milionów złotych od wartości zrealizowanych wydatków na ten cel. Dariusz Figura dodał, że powstała nadwyżka powinna - zgodnie z zaleceniami RIO - zostać przeznaczona na gospodarowanie odpadami, a nie na inne cele. Tym samym z wyliczeń samorządowców wynika, że jedno gospodarstwo domowe powinno otrzymać z powrotem 1,5 tys. zł.

- Urząd bez zbędnej zwłoki powinien przedstawić projekt uchwały, która będzie stanowiła niższe ceny dla mieszkańców. Bo skoro są oszczędności w systemie, to te pieniądze powinny trafić do kieszeni mieszkańców – stanowczo stwierdził radny PiS.

Władze miasta wciąż nie zajęły stanowiska ws. niekorzystnej dla nich opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej.


bottom of page