top of page

Warszawska kultura wspiera Ukrainę!

Urząd Miasta Warszawy pochwalił się swoimi osiągnięciami w zakresie wsparcia narodu ukraińskiego. Nie można tu nie wspomnieć o działaniach na polu kulturalnym.

Dofinansowanie na lata 2023-2025 w konkursach festiwalowych otrzymali organizatorzy Ukraina Festiwal Filmowy oraz Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie. Ponadto, przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej powstał Solidarny Dom Kultury "Słonecznik". Niedawno informowaliśmy o działalności warszawskiego Teatru Druga Strefa i tym razem również należy się im słowo uznania. Bowiem Teatr od początku wojny bardzo aktywnie wspiera twórców z Ukrainy, dając im swoją przestrzeń i możliwość zabrania głosu oraz zaprezentowania swojej twórczości. Już 24 lutego zaprasza na wznowienie spektaklu "Modlimy się, żeby wszystko było dobrze", który jest wstrząsającym zapisem pierwszych dni konfliktu w Ukrainie. To zaledwie początek wydarzeń upamiętniających rocznicę wybuchu wojny.


Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy organizuje 24 lutego o godz. 18 Forum Europa-Ukraina: Kultura i opór. A magazyn "Frieze" we współpracy z Solidarnym Domem Kultury "Słonecznik" oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zapraszają na wydarzenie "Formy oporu. Rozmowa o tym jak uratować ukraińską sztukę i kulturę". Zaś 25 lutego zostanie zaprezentowany spektakl "Noc Helvera". „W związku z obchodami rocznicowymi jedno z najbardziej eksponowanych miejsc w stolicy - skarpa przy warszawskiej Nike - będzie przypominać o toczącej się wojnie w Ukrainie. Napis #NieZapominajmy obsadzono tam bratkami w kolorach ukraińskiej flagi.” – informuje Ratusz.


Inne formy wsparcia

W marcu 2022 r. ogłoszono program "Stypendia interwencyjne" dla twórców. Jednorazowe stypendia w wysokości do 5 tys. zł były wypłacane artystom z Ukrainy, których wojna zmusiła do opuszczenia rodzinnych stron.


Miasto wspólnie ze Staromiejskim Domem Kultury przystąpiło także do programu "Cash for work", czyli interwencyjnego zatrudniania uchodźców z Ukrainy w instytucjach kultury. Było to możliwe dzięki wsparciu Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej - realizatora programu. Dzięki tej współpracy pod koniec ubiegłego roku 70 osób, które uciekły z Ukrainy z powodu wojny, zaczęło stałą pracę w warszawskich instytucjach kultury. To aktorzy, choreografowie, artyści, menedżerowie kultury.

Kommentare


bottom of page