top of page

Wczoraj w całej Polsce odbyły się obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej i Święta Wojska Polskiego

Zaktualizowano: 29 sie 2022

Co tak naprawdę świętujemy?

Cud nad Wisłą wł. Bitwa Warszawska, odbyła się w czasie wojny polsko-bolszewickiej, w dniach od 13/25 sierpnia 1920 roku. Cudem tym określmy jest kontrofensywa oddziałów generała Lucjana Żeligowskiego, po którym odbito z rąk wrogich sowieckich Radzymin. Wynikiem tej bitwy jest odwrót wojsk bolszewickich, które nie podążyły z komunistyczną rewolucją dalej w Europę, a przez nią w cały świat. Bitwa Warszawska zadecydowała także o zachowaniu przez Polskę niepodległości, co w obecnych czasach nie jest odpowiednio przypominane.Centralne obchody odbyły się w Warszawie Uroczystości z udziałem Głowy Państwa


W samo południe odbyła się uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza, dla uczczenia Święta Wojska Polskiego. W uroczystościach brał udział Prezydenta Andrzej Duda, wraz z małżonką, Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier; minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, marszałek Sejmu Elżbieta Witek

ministrowie, żołnierze, przedstawiciele duchowieństwa, zaproszeni goście, oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy stolicy i okolic oraz goście z całego kraju.

Prezydent wręczył także nominacje generalskie zasłużonym wojskowym.


Coroczna Defilada Wojskowa

Tradycyjnie w Święto Wojska Polskiego odbywa się Defilada Wojskowa, z racji trwającej wojny u naszych wschodnich sąsiadów oraz z racji na obecność milionów uchodźców z Ukrainy, w Polsce, w tym roku zrezygnowano z tych elementów uroczystości. Ministerstwo Obrony Narodowej dało możliwość spotkania się Polaków żołnierzami Wojska Polskiego, ale przede wszystkim w formie pikników wojskowych.


Koncerty Piosenek wojskowych Zachęcam wszystkich, którzy planują swoją przyszłość: sprawdźcie, czy bycie żołnierzem

to pomysł dla Was. Nowe szanse stwarza Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.

Każdy ochotnik otrzymuje 4560 zł miesięcznie, może zrobić prawo jazdy, i zdobyć różne uprawnienia, na przykład patent nurka czy skoczka spadochronowego.

Po rocznym szkoleniu może zostać zawodowym żołnierzem lub rezerwistą. Zajrzyjcie do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Czekamy na Was! Potrzebujemy Waszej wiedzy i energii, umiejętności, sprawności i entuzjazmu! Warto być żołnierzem, warto służyć Ojczyźnie, swoim bliskim.

Być częścią wielkiej wojskowej rodziny NATO. Walczymy o godność i przyszłość Polski. Żeby Polska była Polską! ~ Tak zachęcał do wstępowania do Wojska Polskiego podczas koncertu zorganizowanego w Elblągu wicepremier, minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Koncert ten to wydarzenie, które wieńczyło obchody weekendu z Wojskiem Polskim, który w tym roku rozpoczął się 13 sierpnia. Podczas koncertu zaśpiewało wiele polskich i zagranicznych gwiazd, takich jak: Jan Pietrzak, Trubadurzy, Halina Frąckowiak, Filip Lato, Dagmara Bryzek, Julia Belek, Thre Voci, Marien oraz Captain Jack. Piosenki wojskowe wykonał także Chór Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Ważnym punktem tego wydarzenia była możliwość zapoznania się z nowoczesnym uzbrojeniem, jakie jest na wyposażeniu wojska oraz rozmowa z żołnierzami o służbie.bottom of page