top of page

Władze Śródmieścia przepraszają za groźby wypowiedzenia najmu 

64-metrowy domek fiński na Osiedlu Jazdów w Warszawie jest od dłuższego czasu wynajmowany przez stowarzyszenie PAŃSTWOMIASTO. Obecna umowa najmu obowiązuje do końca sierpnia 2023r. Nagle, ni stąd, ni zowąd, w marcu 2022 roku przedstawiciele organizacji otrzymali pismo, w którym Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami w Dzielnicy Śródmieście nie wyraził zgody na udostępnianie wynajmowanego lokalu uchodźcom wojennym z Ukrainy.

14 listopada 2022 roku w domku fińskim pojawiła się kontrola. Trzy dni później, 17 listopada 2022r. śródmiejscy urzędnicy wręczyli przedstawicielom stowarzyszenia wezwanie do nieprzyjmowania uchodźców oraz zażądali złożenia wyjaśnień. W przypadku braku odpowiedzi grozili rozwiązaniem umowy najmu.

Pismo wywołało olbrzymie oburzenie. Na władze miasta i dzielnicy spadła krytyka za torpedowanie oddolnej pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. Dlatego w piątek 25 listopada 2022r. doszło do spotkania z wiceprezydentem Tomaszem Bratkiem i wiceburmistrzem Śródmieścia Rafałem Krasuskim. Na spotkaniu nie pojawił się natomiast burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Ostatecznie władze stolicy przeprosiły za sytuację i zapewniły, że pismo nie powinno nigdy trafić do stowarzyszenia. Urzędnicy zadeklarowali przygotowanie nowych rozwiązań prawnych dla stowarzyszenia. W grę wchodzi np. nowa umowa na najem siedziby aktywistów w Jazdowie bądź zmiana obowiązującej tak aby nikt już nie miał wątpliwości czy działania stowarzyszenia mieszczą się w konkretnych urzędowych definicjach.

Jakkolwiek sytuacja zakończyła się pomyślnie dla grupy PAŃSTWOMIASTO, sygnał wysłany przez władze Śródmieścia ws. stosunku rządzących dzielnicą do obywatelskich inicjatyw solidarności z Ukraińcami, może zniechęcić mieszkańców do aktywności na rzecz uchodźców.

bottom of page