top of page
  • OK

Wywiad z Panią Anną Dębską - Gutkowicz

Zaktualizowano: 4 cze 2023

W związku z przypadającym 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał w czwartek ordery i odznaczenia państwowe ponad 50 zasłużonym samorządowcom. O działalności w samorządzie oraz Powiecie Płockim porozmawiamy dziś z Panią Anną Dębską – Gutkowicz, radną Powiatu Płockiego, która została odznaczona przez Prezydenta RP za zasługi w działalności na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce srebrnym krzyżem zasługi.
Mazowieści.pl: Jeszcze raz gratulujemy Pani tego znamienitego odznaczenia! Jak zaczęła się Pani przygoda z samorządem terytorialnym?

Anna Dębska – Gutkowicz: Dziękuję serdecznie. Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie ale także odpowiedzialność i impuls do dalszego działania na szczeblu samorządowym.

Moja przygoda z samorządem zaczęła się w 2014 roku, kiedy to zostałam wybrana na radną gminy Nowy Duninów. Jako radna gminna pracowałam w Komisji Rozwoju. Byłam najmłodszym samorządowcem w radzie, otoczona grupą doświadczonych koleżanek i kolegów, od których sporo się nauczyłam.

Następnie, z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, zostałam liderką listy w wyborach do powiatu płockiego. I udało się. Od 2018 roku zasiadam w Radzie Powiatu Płockiego.

Pomimo tego, że samorządowcem jestem od 8 lat, to moja działalność z samorządem zaczęła się dużo wcześniej. Jako asystentka Pana Ministra Wojciecha Jasińskiego, bardzo często reprezentowałam Szefa na sesjach i na co dzień współpracowałam z radnymi różnych szczebli. Było to dla mnie cennym doświadczeniem. Dziś te osoby zasiadają ze mną w radzie.


Mazowieści.pl: Jakie sprawy i tematy są dla Pani szczególnie istotne w wykonywaniu mandatu Radnej Powiatu Płockiego?

Anna Dębska – Gutkowicz: Jestem reprezentantką tzw. okręgu zawiślańskiego, skupiającego cztery gminy: Gąbin, Łąck, Słubice i Nowy Duninów. Jest to teren przepiękny pod względem turystycznym, ale bezpośrednie położenie nad królową polskich rzek – Wisłą, stanowi duże zagrożenie powodziowe. Jednym z priorytetów mojej działalności jest właśnie szeroko pojęte bezpieczeństwo.

Skupiam się także na tematach drogowych, które są dość istotnym elementem mojej pracy. Bardzo się cieszę, że od kilku lat pozyskiwanie środków finansowych na modernizacje i budowę dróg powiatowych stało się łatwiejsze, dzięki wsparciu rządowemu. Zarówno powiat, jak i gminy chętnie sięgają po te pieniądze, co daje możliwość angażowania własnych środków w samorządach w inne inwestycje.

Dużo radości daje mi współpraca z organizacjami takimi jak Ochotnicze Straże Pożarne, czy różnego rodzaju stowarzyszenia. Do kilku należę i dzięki temu poznaję ich specyfikę, ale także potrzeby.


Mazowieści.pl: Z jakimi problemami najczęściej zwracają się do Pani mieszkańcy Powiatu Płockiego?

Anna Dębska – Gutkowicz: Większość spraw dotyczy oczywiście dróg. Powiat płocki liczy ponad 700 km dróg. Większość z nich to drogi asfaltowe, ale niestety są też takie, które wymagają ciągłych napraw i na bieżąco trzeba pilotować ich stan. Dzięki dobrej współpracy z sołtysami, którą sobie bardzo cenię, cały czas jestem informowana o potrzebach w tym temacie.

Raz w roku staram się objeżdżać cały okręg aby móc na bieżąco interweniować tam, gdzie występują problemy drogowe. Daje to również dodatkową możliwość spotkania z mieszkańcami.

Tak jak już wcześniej wspomniałam, współpracuję z różnego rodzaju organizacjami, które również potrzebują wsparcia. Bardzo się cieszę, że dzięki m.in. mojej pomocy udaje się zorganizować np. festyn dla mieszkańców, ponieważ tego typu inicjatywy integrują lokalną społeczność, a to jest bardzo istotne, szczególnie w dzisiejszych czasach.


Mazowieści.pl: Jak ocenia Pani zaangażowanie rządu we wsparcie rozwoju samorządów, na przykładzie Powiatu Płockiego?

Anna Dębska – Gutkowicz: Od kiedy w Polsce rządy objęła Zjednoczona Prawica mamy rozkwit różnego rodzaju programów wsparcia dla wszystkich, również dla samorządów. Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, Rządowy Fundusz Polski Ład: Inwestycji Strategicznych, Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg, Fundusz Rozwoju Przewozów Autobusowych, Maluch Plus, Senior Plus, Sportowa Polska są to programy dzięki którym na nowo buduje się Polska samorządowa.

Często rozmawiam z włodarzami gmin na temat inwestycji na ich terenie i wszyscy zgodnie mówią, że nigdy dotąd nie udało im się zrobić tak wiele, właśnie dzięki rządowemu wsparciu.

Powiat płocki w zeszłym roku pozyskał środki w wysokości ponad 90 mln zł rządowego wsparcia na dwie inwestycje drogowe przy blisko 150 mln budżecie. Dzięki temu mogą być zmodernizowane drogi, których nigdy byśmy nie wyremontowali bez tak znacznego dofinansowania.

Trzeba również wspomnieć o ogromnym zaangażowaniu rządu w dofinansowaniu straży pożarnych, które dzięki temu mają bardzo dobry sprzęt, samochody ale także mogą przeprowadzić modernizację, czy też pobudować nowe strażnice. To dzieje się w moim okręgu. Moja macierzysta OSP w Nowym Duninowie w ostatnim roku pozyskała środki na nowy samochód bojowy, jest dosprzętowiona, a teraz druhowie są na etapie projektowania przebudowy garażu. Także jednostki spoza systemu mogą ubiegać się o wsparcie i jest ono im udzielane.

Mamy rozkwit Kół Gospodyń Wiejskich. W każdej gminie działa ich kilka i to jest również zasługa rządowego wsparcia.

Widzimy ile nowych placówek oświatowych buduje się w gminach i miastach. Powstają nowe żłobki i przedszkola. Dyrektorzy mają możliwość pozyskiwania środków na rozbudowę stołówek i kuchni, tak aby dzieci mogą zjeść w szkole pełnowartościowy posiłek.

Spółki skarbu państwa również wspierają lokalne społeczności w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu. Organizacje na moim terenie korzystają z tego wsparcia i biorą udział w różnego rodzaju programach ogłaszanych przez PKN Orlen, czy PERN „Przyjaźń”.


Mazowieści.pl: Ostatnio niestety bardzo głośno było o Powiecie Płockim z uwagi na to, że Sylwester Z. – Starostwa Powiatu Płockiego (PSL) został zatrzymany do policyjnej kontroli 6 kwietnia w Nowym Gulczewie pod Płockiem, gdy na numer alarmowy wpłynęło zgłoszenie o oplu, który nie zachowuje prostego toru jazdy. Badanie na zawartość alkoholu wykazało u kierowcy 1,3 mg/l w wydychanym powietrzu, czyli ok. 2,6 promila w organizmie. Czy udało się Radnym Powiatu Płockiego odwołać starostę, który sam przyznał się do prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu?

Anna Dębska – Gutkowicz: Przede wszystkich trzeba zaznaczyć, że jest to ogromna kompromitacja dla samorządu powiatu płockiego. Starosta jest to funkcja zaufania publicznego i osoba ją sprawująca nigdy nie powinna dopuścić do takiej sytuacji. Jeszcze bardziej bulwersujące jest to, że tak jak Pan Redaktor wspomniał, sam przyznał się do winy i honorowo nie zrezygnował ze stanowiska. Przeprosił, ale w tej sytuacji zwykłe „przepraszam” nie wystarczy. Trzeba ponieść konsekwencję swoich czynów, tym bardziej, że tego właśnie oczekiwali od niego mieszkańcy powiatu.

W obliczu takiego zachowania Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości, do którego należę, złożył wniosek o odwołanie Pana Starosty z funkcji. Niestety byliśmy z tym sami. Pozostałe kluby postanowiły zachować go na stanowisku (12 głosów przeciw – PSL i 3 wstrzymujące się – Nasza Gmina Nasz Powiat).

Najbardziej zaskakujące było zachowanie radnych z Klubu Polskiego Stronnictwa Ludowego, którzy zaciekle bronili Pana Starosty, używając argumentów o domniemaniu niewinności, czy też bezpardonowo atakując politykę ogólnokrajową, która nie miała z sytuacją nic wspólnego.


Mazowieści.pl: Na zakończenie bardziej pozytywny temat. Zbliżają się wakacje, dla wielu mieszkańców Warszawy, Powiat Płocki jest jeszcze miejscem nieodkrytym. Jakie miejsca i atrakcje czekają na osoby chcące odwiedzić Powiat Płocki?

Anna Dębska – Gutkowicz: „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – to bardzo mądre porzekadło często cytuję, odnosząc się właśnie do walorów turystycznych powiatu płockiego. Oczywiście mamy tereny rolnicze, ale mamy też przepiękne miejsca warte odwiedzenia i spędzenia kilku dni na łonie przyrody.

Brudzeński Park Krajobrazowy z doliną Skrwy to doskonałe miejsce dla miłośników kajakarstwa. Do Łącka natomiast zapraszam zwolenników jazdy konnej. Tamtejsze Stado Ogierów może poszczycić się nie tylko ciekawą historią i pięknymi zabytkami, jak letnia rezydencja Marszałka Rydza – Śmigłego, ale także bardzo często organizowanymi zawodami konnymi o zasięgu również ogólnoeuropejskim.

Ciekawym miejscem do zobaczenia jest również Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim, posiadający stałe ekspozycje, prezentujące tradycje Olędrów, zamieszkujących teren gminy Słubice.

Nie byłabym sobą, gdybym nie wspomniała o mojej gminie – Nowy Duninów – Perełce Mazowsza. Zdecydowanie jest jedną z urokliwszych gmin powiatu płockiego. Na zwiedzających czekają lasy Gostynińsko – Włocławskiego Parku Krajobrazowego, bogate w grzyby, zachęcające do wycieczek rowerowych oraz przepiękne zabytki.

Nowy Duninów to przede wszystkim Wisła, a jak Wisła to sporty wodne. Każdego roku w lipcu odbywają się Regaty Żeglarskie, na które przyjeżdżają entuzjaści żeglarstwa z całej Polski.

Zachęcam wszystkich do odwiedzenia powiatu płockiego.

Comments


bottom of page