top of page

Wyższe stawki czynszu za mieszkania komunalne w Warszawie

Od kilkunastu dni w różnych grupach dzielnicowych w mediach społecznościach pojawiają się informacje o podwyżkach czynszu w lokalach komunalnych. Mieszkańcy Warszawy są zbulwersowani wysokim kwotami.

- Aktualizacja wysokości czynszu odbywa się raz do roku, a punkt wyjścia stanowi średnioroczny wskaźnik wzrostu cen towarów i usług (wysokość podwyżki zależy od poziomu inflacji). Maksymalnie czynsz może zostać podniesiony o 10 proc. Dodatkowo do zmiany wysokości czynszu może dojść w przypadku weryfikacji dochodów najemców – poinformował rzecznik warszawskiego ratusza Jakub Leduchowski.


Rzecznik władz miasta próbuje jednak uspokajać przerażonych mieszkańców:


- Każdy z najemców otrzymał od nas informację o możliwości uzyskania obniżki czynszu z tytułu niskich dochodów. To kolejna forma pomocy stołecznego samorządu dla osób w trudnej sytuacji. Warto też zwrócić uwagę na to, że podwyżka czynszu za najem mieszkania komunalnego wiąże się ze zwiększeniem stawki dodatku mieszkaniowego. Mogą ubiegać się o niego również osoby, które mieszkają w lokalach nienależących do miasta (np. w mieszkaniach spółdzielczych).


Decyzję władz Warszawy skrytykował poseł PiS Jarosław Krajewski, wskazując, że warszawiacy co chwila dowiadują się o kolejnych wzrostach cen i opłat lokalnych, np. podwyżce opłat za parkowanie, za wywóz śmieci czy właśnie o grudniowej podwyżce czynszów mieszkań komunalnych.


- Kiedy rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadzał tarcze antyinflacyjne, wtedy Platforma Obywatelska wprowadzała w Warszawie kolejne podwyżki opłat i cen usług samorządowych – podsumował parlamentarzysta partii rządzącej w Polsce, dodając jednocześnie, że „mieszkańcy Warszawy oczekują od prezydenta Rafała Trzaskowskiego konkretnych działań, a nie takiej typowej postawy malkontenta”.

bottom of page