top of page

Wzmożone kontrole ośrodków kolonijnych


Okres wakacji to nie tylko czas wypoczynku, ale również wzmożonego ryzyka. Wielu rodziców decyduje się puścić swoje pociechy na samodzielny wyjazd, dlatego chcą mieć pewność, że organizatorzy nie zawiodą pod względem bezpieczeństwa.


Wypoczynek w górach lub nad wodą – gratka. Niedawno nad Polską przetoczyła się fala upałów, które sprawiły, że ośrodki wypoczynkowe nad jeziorami czy nad morzem – zaroiły się od ludzi. Rozkwit przeżywają również placówki organizujące kolonie dla dzieci i młodzieży, a rodzice marzą o tym, aby ich dzieci były bezpieczne podczas wyjazdów.


Z tego powodu policjanci na terenie całego kraju podejmują szereg działań mających na celu zapewnienie latem bezpieczeństwa w miejscach wypoczynku.


Taką akcję podjęła, na przykład, policja mińskiej komendy przy wsparciu innych służb, organizując kontrole w ośrodkach wypoczynkowych na terenie powiatu mińskiego. W rezultacie nie chodziło tylko i wyłącznie o kwestię weryfikacji standardów bezpieczeństwa, ale również o rozmowę z małoletnimi uczestnikami półkolonii - na przykład, na temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Jak podaje na swojej stronie policja Komendy Powiatowej Policji w Mińsku Mazowieckim – policjanci odwiedzili, m.in., półkolonie w Klubie Jeździeckim „Dworek” w Okuniewie i tam spotkali się z uczestnikami, aby porozmawiać.


Warto pamiętać, że pewną kontrolę ośrodka wypoczynkowego możemy również zrobić zawczasu, poprzez uprzednie sprawdzenie organizatorów. W jaki sposób? MEiN zamieścił na swojej stronie serię punktów, które warto poddać weryfikacji - spośród nich najważniejszym jest sprawdzenie, czy organizator wyjazdu zarejestrował się w bazie organizatorów wypoczynku.


Jeżeli nadal są wątpliwości - wówczas warto skontaktować się kuratorem oświaty albo Ministerstwem Edukacji Narodowej.

bottom of page