top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Wzrastają zarobki w warszawskiej oświacie

Od kilku lat nakłady rządowe na edukację w Warszawie znacząco rosną. Dla przykładu, jak podał niedawno Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, 2014 r. subwencja oświatowa dla Warszawy wynosiła 1,41 mld zł, a w 2022 r. – 2,73 mld zł. Większe środki pozwalają również na podwyżki dla pracowników tej części sfery budżetowej.

Od 1 września bieżącego roku nauczyciele wychowania przedszkolnego w Warszawie będą otrzymywali takie same dodatki za wychowawstwo jak wychowawcy szkolni – zdecydował w tym kontekście prezydent Rafał Trzaskowski. Oznacza to wzrost z 190 do 380 zł miesięcznie.


- Wychowawca w przedszkolu jest jednym z pierwszych przewodników życiowych dla dziecka. To w dużej mierze od jego wsparcia zależy, jak wiele maluch skorzysta na czasie spędzonym w przedszkolu. To nie tylko pierwszy etap edukacji i przygotowanie do szkoły, ale też pierwsze chwile, gdy dzieci nawiązują między sobą kontakty, spędzają dłuższy czas poza domem. Potrzebują wtedy ciepłych i mądrych opiekunów, przewodników po tym zupełnie nowym dla nich świecie – stwierdził prezydent Warszawy, motywując wzrost dodatków dla przedszkolnych nauczycielek.

W 2023 roku Warszawa przeznaczy na ten cel ponad 4 mln zł (rocznie ponad 13 mln zł).

- Budżet warszawskiej oświaty w przyszłym roku szkolnym przekroczy 7 mld zł. To najwyższa pozycja budżetowa miasta. Jedynie nieco ponad 50% tej kwoty zostanie pokryte z rządowej subwencji. Cała reszta wydatków pochodzi w budżetu miasta. Oświata boryka się z coraz większymi brakami kadrowymi, których powodem są między innymi zarobki. Każde dodatkowe środki w oświacie chcemy przeznaczać na wzrost uposażeń nauczycieli i nauczycielek – wskazała, z nutą żalu wiceprezydent miasta Renata Kaznowska.

Comments


bottom of page