top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

XVIII Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny

W niedzielę 18 czerwca 2023r. ulicami Warszawy przeszedł XVIII Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny. Wydarzenie, pod hasłem „Dzieci przyszłością Polski”, rozpoczęło się o 11.00 na Placu Zamkowym. Paulin o. Samuel Karwacki odmówił duchową adopcję dziecka poczętego, jako symbol troski o życie każdego nowego człowieka. Wśród przemawiających na scenie głównej przy Zamku Królewskim znaleźli się goście z zagranicy, między innymi liderzy ruchu pro-life Pamela Delgado z Kolumbii i Tomislav Cunovic z Niemiec. W marszu wzięli również udział przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich m.in. Rycerze Kolumba, Rycerze Jana Pawła II oraz Wojownicy Maryi.

Mimo niesprzyjającej pogody kilka tysięcy osób ruszyło około 12.00 w pochodzie radości z rodzin i pięknego daru, jakim są dzieci. Uczestnicy przeszli Krakowskim Przedmieściem do bazyliki Świętego Krzyża, gdzie odbyła się msza św. Liturgii przewodniczył ks. prof. Robert Skrzypczak.- Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na bardzo trudną sytuację demograficzną w Polsce i fakt, że w minionym roku w naszym kraju urodziło się najmniej dzieci od czasów II wojny światowej. Coraz więcej młodych osób nie decyduje się na założenie rodziny i posiadanie potomstwa. Konsekwencją tego będzie niewydolność systemu emerytalnego, ponieważ ludzie aktywni zawodowo nie będą w stanie wypracować sfinansowania świadczeń emerytalnych – opowiadał przed marszem jeden z organizatorów Paweł Ozdoba (prezes Centrum Życia i Rodziny).

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w 2006 r. w Warszawie. Od tego czasu organizacji marszu podjęło się ponad 150 miast i miejscowości w kraju, a z każdym rokiem ta liczba się powiększa. W ubiegłym roku w pochodzie w Warszawie wzięło udział ok. 10 tys. osób.

bottom of page