top of page

XXVIII Targi Wydawców Katolickich

W Warszawie odbyła się 28 edycja Targów Wydawców Katolickich. Wydarzenie, określone mianem Święta Dobrej Książki (zwieńczenie zaplanowano bowiem 23 kwietnia – w Dzień Książki). W Arkadach Kubickiego około 140-150 wystawców z całego kraju prezentuje ponad 15 000 pozycji literackich, głównie w tematyce religijnej i historycznej.
Na program towarzyszący Targów składa się łącznie niemal 200 godzin wydarzeń: spotkań autorskich, premier wydawniczych, paneli dyskusyjnych i pokazów filmowych.

Słowa do uczestników wydarzenia skierowała Marszałek Sejmu Elżbieta Witek: „Gromadząc liczne grono uczestników i odwiedzających, stanowi prawdziwe Święto Dobrej Książki. Książki ukazującej świat zasad i wartości w świetle ewangelicznego przesłania, które od ponad tysiąca lat kształtuje wizerunek naszej Ojczyzny". Natomiast Prezydent Andrzej Duda w liście do wystawców napisał: „Składam wyrazy uznania i wdzięczności organizatorom tego ważnego przedsięwzięcia, którzy swoją misją uczynili niesienie dobrego słowa w przestrzeni literatury i mediów audiowizualnych”.


Otwarciu Targów (w czwartek 20 kwietnia 2023r.) jak co roku towarzyszyło ogłoszenie laureatów nagród „Feniks”, przyznawanych przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich w kilkunastu kategoriach. Feniksy są przyznawane osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym na polu promowania wartości i kultury chrześcijańskiej. Stowarzyszenie Wydawców Katolickich uhonorowało nimi najbardziej wartościowe spośród wydanych w roku 2022 i zgłoszonych do konkursu przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych.

Główną nagrodę, złotego Feniksa 2023, otrzymał kard. Gerhard Mueller, emerytowany prefekt watykańskiej kongregacji nauki. "Kardynał Gerhard Ludwig Mueller to autentyczny człowiek wiary, który w ogłoszonym +Manifeście wiary+ wyraża swój głośny krzyk w sprawach wiary i nauczania tego, co przeciwstawia się najgorszym oszustwom obecnego czasu, a którym stanowczo sprzeciwia się Katechizm Kościoła Katolickiego" - możemy przeczytać w uzasadnieniu.


Jak zaznaczyła kapituła nagrody, "w obecnych trudnych czasach, zarówno dla Kościoła, jak i naszej Ojczyzny, kard. Gerhard Ludwig Mueller pozostaje trwałym filarem, niepodważalnym i autentycznym autorytetem, przede wszystkim zaś duchowym przewodnikiem dla potrzebujących wsparcia ludzi Kościoła".


Warto odwiedzać wydarzenia literackie, zwłaszcza targi książki, regularnie odbywające się w dużych polskich miastach. „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

Comments


bottom of page