top of page

Zabłyśnij w Piasecznie... odblaskami


W jednej z piaseczyńskich podstawówek (Warszawa) policjanci wraz z uczniami stworzyli własne odblaski - wystarczyły nożyczki, szablony i folia odblaskowa.


Jak podkreślają funkcjonariusze - według przepisów o ruchu drogowym osoby poruszające się po zmroku poza obszarem zabudowanym muszą mieć na sobie odblaski. Niezastosowanie się do tego przepisu może mieć poważne konsekwencje – zdrowotne i prawne.


Jak wiadomo – w nocy, przy złych warunkach atmosferycznych, pieszy ubrany w ciemną garderobę widziany jest przez kierującego pojazdem dopiero z około 20 metrów. Dlatego tak istotne jest, aby osoby poruszające się poboczem zadbały o własne bezpieczeństwo i wyposażyły się w odblaskowe elementy garderoby - zawieszki, kamizelki bądź opaski.


Zgodnie z art. 11 ustawy Prawo o ruchu drogowym, poruszający się (po zmierzchu) po drodze poza obszarem zabudowanym są zobowiązani używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu - dotyczy to również motocykli, skuterów, rowerów oraz wózków. W mieście nie ma takiego nakazu, niemniej warto zadbać o „własny interes” i wyeliminować potencjalne ryzyko.

bottom of page