top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Zakaz palenia węglem w Warszawie

Od 1 października 2023r. na terenie Warszawy będzie obowiązywała uchwała antysmogowa, czyli zakaz palenia węglem w domowych piecach. Dokument wprowadza ponadto zakaz instalowania kotłów na węgiel i drewno w nowych domach, które mogą być podłączone do ciepła miejskiego. Rozwiązanie dotyczy również kominków domowych.

Uchwała przewidziała dwa wyjątki od zakazu:

- kotły na węgiel spełniające wymogi tzw. ekoprojektu, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022;

- kotły na węgiel spełniające wymagania określone dla klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 r. Właściciele mają możliwość palenia w nich również węglem do końca ich żywotności.Warszawiacy, którzy jeszcze nie wymienili tzw. kopciuchów mogą skorzystać z dwóch źródeł wsparcia finansowego. Z jednej strony miejski program zapewnia do 70% zwrotu kosztów, natomiast rządowy program „Czyste Powietrze” to szansa nawet na 135 000 zł bezzwrotnej dotacji, obejmującej również termomodernizację czy zamontowanie pompy ciepła.

Podobne zakazy wejdą w życie w kolejnych mazowieckich powiatach, ale później niż w stolicy, gdyż dopiero 1 stycznia 2028r. Wówczas uchwała antysmogowa zacznie obowiązywać w powiatach grodziskim, legionowskim, mińskim, nowodworskim, piaseczyńskim, pruszkowskim, otwockim, wołomińskim, warszawskim zachodnim.

bottom of page