top of page

Zakaz sprzedaży alkoholu nocą w Warszawie?!


W środę 31 sierpnia 2022r. aktywiści stowarzyszenia Miasto Jest Nasze zorganizowali konferencję prasową, prezentując szokującą propozycję: zakaz sprzedaży alkoholu na terenie całej Warszawy w godzinach nocnych (22.00-6.00). Wiceprzewodniczący organizacji Marcin Chlewicki powiedział: „Na terenie Warszawy w okolicach sklepów z alkoholem czynnych przez całą dobę, zdarzają się takie sytuacje, gdzie dochodzi do pobić i awantur. Naszym zdaniem władze miasta muszą podjąć radykalne działania a jednym z tych rozwiązań jest ograniczenie sprzedaży alkoholu na terenie miasta”.


Robert Migas-Mazur z „Porozumienia dla Pragi” przywołał dane statystyczne, informujące, iż w stolicy Polski jest 6 razy więcej sklepów z alkoholem niż w całej Szwecji. Dodał, iż ograniczenie punktów z handlem napojami alkoholowymi to droga, by uczynić Warszawę „europejskim miastem”. Dodatkowo Wanda Grudzień („Porozumienie dla Pragi”) zaapelowała, aby służby skuteczniej egzekwowały przepisy zabraniające sprzedaży alkoholu osobom nietrzeźwym.


Kolejnym krokiem, który aktywiści miejscy chcieliby postawić na ścieżce „poprawy bezpieczeństwie w mieście” byłby, według ich zapowiedzi, limit liczby sklepów z alkoholami w poszczególnych dzielnicach miasta.


W środę po konferencji prasowej przedstawiciele Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, Stowarzyszenia Porozumienie dla Pragi oraz partii Polska 2050 złożyli petycję z własnymi postulatami do warszawskiego ratusza.


Głosy wśród mieszkańców odnośnie do propozycji ograniczania sprzedaży alkoholu w Warszawie są podzielone. Niektórzy spodziewają się wówczas rzeczywistej poprawy bezpieczeństwa, mniejszej ilości interwencji policji czy uchronienia części uzależnionych od mocnych trunków, którzy wobec zakazu, nie nabędą alkoholu. Znaczna część warszawiaków uważa jednak, iż odgórne zakazy nie są właściwym środkiem do uzyskania wskazywanych przez aktywistów celów.


Jesteśmy ciekawi co sądzicie o pomyśle zakazu sprzedaży alkoholu od 22 do 6. Piszcie w komentarzach bądź na adres Redakcji: redakcja@mazowiesci.pl.

bottom of page