top of page

Zamek Królewski – rekordowy rok 2022

Rok 2022 w Zamku Królewskim w Warszawie był rekordowy pod względem frekwencji. Profesor Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku, podsumował miniony rok na konferencji prasowej w piątek 13 stycznia.

- Zamkowe wnętrza wraz z Ogrodami Królewskimi odwiedziło ponad milion siedemset czterdzieści tysięcy zwiedzających – z dumą i radością ogłosił dyrektor placówki.


Dużym zainteresowaniem cieszyły się ekspozycje czasowe, z których wystawę "Botticelli opowiada historię. Malarstwo mistrzów renesansu z kolekcji Accademia Carrara" obejrzało ponad 54 tys. osób. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się również wystawa specjalna w 300. rocznicę urodzin Bernarda Bellotta, słynnego malarza, mocno związanego z Warszawą i z Zamkiem. Wydarzenie uczczono wielką wystawą monograficzną artysty i obszerną prezentacją prac malarza, przygotowaną wspólnie ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie. Na ekspozycji znalazło się około 150 dzieł - obrazów, grafik i rysunków najbardziej charakterystycznych dla poszczególnych okresów twórczości Canaletta.


W ubiegłym roku zagościła w Zamku także sztuka współczesna. Od grudnia w Bibliotece Królewskiej można oglądać prace Magdaleny Abakanowicz (wystawa potrwa do 19 lutego 2023r.). "Surowe formy sztuki współczesnej umiejscowione w zabytkowym, osiemnastowiecznym wnętrzu to zestawienie niecodzienne, uruchamiające całą gamę dodatkowych znaczeń" - ocenili kuratorzy niecodziennej kulturalnej gratki.


Podczas majowego Pikniku Jubileuszowego w Ogrodach Królewskich blisko 20 tys. osób odwiedziło ogrody zamkowe, oraz apartamenty Królewskie i Apartament Księcia Józefa Poniatowskiego w ramach bezpłatnego zwiedzania.


Podczas zakończonej fenomenalnym sukcesem akcji „Darmowy listopad”, zamkowe apartamenty, sale Pałacu Pod Blachą (dawna siedziba księcia Józefa Poniatowskiego), a także wystawy czasowe zwiedziło niemal 84 tys. gości.


Zamek Królewski nie zaniedbywał też swej działalności edukacyjnej – z różnych warsztatów, przedstawień i lekcji muzealnych skorzystało niemal 40 000 uczniów.


Rozwijano też stronę Cyfrowej Kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie można obejrzeć zarówno dzieła prezentowane we wnętrzach Zamku, jak również te, które na co dzień nie są pokazywane (m.in. zbiory grafiki i rysunku). Obecnie na udostępnionych na stronie jest ponad 1,4 tys. obiektów.


Warto nadmienić, że po wybuchu wojny na Ukrainie Zamek Królewski przyłączył się do akcji wsparcia nie tylko symbolicznych ale także praktycznych - od pierwszych dni wojny otworzył przestrzenie dla gości z Ukrainy. Zamkowi edukatorzy prowadzili zajęcia dla dzieci i młodzieży w języku ukraińskim, w których wzięło udział 55 grup z organizacji pracujących dla uchodźców z Ukrainy. Zaproponowano także bezpłatne oprowadzania dla gości z Ukrainy w ich ojczystym języku, z których skorzystało prawie 3 tys. osób.


Zamek Królewski w Warszawie to fantastyczne miejsce, nasycone polską historią i oferujące różnorodne atrakcje kulturalne dla wszystkich pokoleń.

bottom of page