top of page

Zdewastowany ośrodek w Skubiance

2 listopada 2022r. Lasom Państwowym udało się odzyskać ośrodek wypoczynkowy w Skubiance nad Zalewem Zegrzyńskim. Znajdują się tam dwie duże wille, dwa hotele oraz osiem domków letniskowych. Polski ośrodek przez czterdzieści lat dzierżawiła ambasada Federacji Rosyjskiej. W połowie kwietnia bieżącego roku właściciel obiektu, którym są wspomniane Lasy Państwowe, w związku z sankcjami i nieregulowaniem płatności wypowiedział dzierżawę.

Okazało się, że obiekt jest całkowicie zdewastowany, wszędzie jest pełno śmieci, zniszczone jest w zasadzie każde pomieszczenie. Nie wiadomo czy będzie nadawał się w ogóle do remontu. Państwowe przedsiębiorstwo zleciło nadzorowi budowlanemu sprawdzenie, czy można go jeszcze będzie użytkować.


"Rosjanie zniszczyli wszystko, powyrywane są nawet kable ze ścian" – poinformował w mediach społecznościowych Michał Gzowski, rzecznik Lasów Państwowych.


- Widać, że są w stanie rozkładu. Poodcinany jest dawno prąd. Część rzeczy została skradziona, widać ślady działania rabusiów. To około sześciu hektarów lasu, które były poza kontrolą leśników – skomentował natomiast dyrektor Lasów Państwowych Józef Kubica.


- Wolelibyśmy, żeby to wróciło do lasu, żeby wyburzyć budynki i posadzić las. Tu rośnie wiele grzybów, ten teren może służyć lokalnej społeczności. Możliwe, że znikną bramy, które prowadzą na teren ośrodka – informuje również przedstawiciel Lasów Państwowych, choć nie wyklucza też możliwości (po gruntownym remoncie) stworzenia w tym miejscu nowego ośrodka dla uchodźców.


Niestety rosyjska mentalność i brak poszanowania obcej własności negatywnie odbiły się na atrakcyjnym niegdyś ośrodku nad urokliwym Zalewem Zegrzyńskim.

bottom of page