top of page

„Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949” – nowa wystawa w Muzeum Warszawy

Zaktualizowano: 29 mar

30 marca 2023r. w Muzeum Warszawy (na Starym Mieście) nastąpi otwarcie ważnej wystawy – „Zgruzowstanie Warszawy 1945-1949”.
Eskpozycja ma w nowatorski sposób ukazywać unikalny materialny charakter miasta odradzającego się wspólnym wysiłkiem. Twórcy stworzyli koncepcję, wedle której zwiedzający będzie prowadzony przez proces przemiany ruin w gruzy, a gruzów w materiały budowlane, z których warszawianki i warszawiacy tworzyli przyszłość swoją i powojennej Warszawy. Pierwsze lata po wojnie mijały bowiem na odgruzowywaniu i wyburzaniu ruin, ale także odzyskiwaniu cegieł i żelaza, produkcji gruzobetonu, z których odbudowywana była stolica.


Pokazane zostaną pochodzące z kolekcji Muzeum Warszawy elementy rzeźb i architektury, kafle piecowe czy ceramika, a także materiały używane do odbudowy: cegły rozbiórkowe i gruzobeton. W kontekście historycznym osadzą je fotografie, grafiki, malarstwo, dokumenty archiwalne, mapy i infografiki oraz materiały audiowizualne (kroniki filmowe i nagrania historii mówionej), a we współczesności prace artystów, takie jak przygotowana specjalnie na wystawę praca Diany Lelonek czy rzeźba Moniki Sosnowskiej, stworzona z betonu i stali zbrojeniowej.


Warto przypomnieć, że po II wojnie światowej, ponad 80% stołecznej zabudowy było zniszczone a Warszawę pokrywało 22 m3 ton gruzu.

- Historia przewartościowania gruzów stanowi bezpośrednie odniesienie do współczesnej debaty o zrównoważonym budownictwie w dobie kryzysu klimatycznego, opartym na odzysku i recyklingu materiałów – opowiada kurator wystawy Adam Przywara – Zasada 3R, czyli reduce, reuse, recycle była w ogromnej skali stosowana w powojennej Warszawie – dodaje.


Muzeum Warszawy ma w planach wydanie książki pod redakcją Adama Przywary "Zgruzowstanie. Przeszłość i przyszłość ruin w architekturze miasta". Będzie to uzupełnienie tematów poruszanych na wystawie.


W każdą niedzielę o godz. 16.00 odbędą się oprowadzania po wystawie. Redakcja „Mazowieści” zachęca do skorzystania z wyjątkowej wystawy w 70 rocznicę odbudowy warszawskiej Starówki.

bottom of page