top of page

Zielone Świątki na Wiśle

Zaktualizowano: 20 maj 2023


28 maja na Urzeczu będą celebrowane Zielone Świątki. W programie: orszak rzeczny (port w Górze Kalwarii), polowa msza święta i piknik zielonoświątkowy w Nadbrzeżu.


Zielone Świątki, czyli Zesłanie Ducha Świętego, to święto chrześcijańskie, w którego obchody wplatano jednak dawniej również elementy pogańskie, nawiązujące do bliskości człowieka z naturą. Znany i powszechnie stosowany był również zwyczaj „majenia” (czyli smagania zielonymi gałązkami, na przykład brzozowymi) zwierząt, przedmiotów czy kątów, aby pozbyć się uroków, złych duchów itp.


Zielone Świątki na Urzeczu w ubiegłych latach również rozpoczynały się tradycyjnym „majeniem” łódek – następnie cały, pięknie przybrany orszak ruszał z portu w Górze Kalwarii i przy akompaniamencie pieśni płynął przez Nadbrzeże, Gassy i Wawer.


Po drodze była okazja spróbować smakołyków podczas pikniku w Nadbrzeżu, uczestniczyć w mszy świętej i wziąć udział w innych atrakcjach, do których należały zwykle występy sceniczne czy spotkania mieszkańców Urzecza.


W Polsce święto Zielonych Świątek jest świętem liturgicznym, które dawniej było okraszone ludowymi obyczajami. Warto nadmienić, że, na przykład w Niemczech, Święto Zesłania Ducha Świętego (Pfingsten) obchodzi się dwa dni i jest to czas wolny od pracy.


bottom of page