top of page

Znicz pamięci dla pułkownika Witolda Pileckiego


25 maja 1948 r. zamordowano jednego z najważniejszych dla historii Polski bohaterów – pułkownika Witolda Pileckiego. Z tej okazji Muzeum Więźniów Politycznych w Warszawie udostępniło zwiedzającym zrekonstruowaną celę Pileckiego, a w całej Polsce zapłonęły znicze pamięci. W zbiorach udostępnionych przez córkę pułkownika Pileckiego – panią Zofię Pilecką-Optułowicz – znalazła się między innymi książeczka „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis.


25 maja to historyczna data. Tego dnia zamordowano Witolda Pileckiego – sztandarową postać nie tylko w historii Polski, ale również w historii świata. Nie było, bowiem, w przeszłości takich przypadków, aby ktoś dobrowolnie dał się „zamknąć” w obozie koncentracyjnym i do tego był w stanie organizować tam ruch oporu. A to nie jedyny ogromny akt odwagi, jakim wykazał się Żołnierz Niezłomny, któremu komunistyczna rzeczywistość zgotowała okrutną śmierć, poprzedzoną torturami i na lata pozbawiła czci, i honoru.


O biografii pułkownika Pileckiego pisaliśmy szerzej przy okazji rocznicy jego urodzin:


Raport Witolda. Z Zaświatów. (mazowiesci.pl)


Po pokazowym procesie, w którym oskarżono go o szpiegostwo, został skazany na wyrok śmierci. Do końca towarzyszyła mu książeczka „O naśladowaniu Chrystusa”, którą podczas ostatniej wizyty polecił czytać swojej żonie.


25 maja 1948 pułkownik Witold Pileckie został zamordowany strzałem w tył głowy. Nikt nie wie, co zrobiono z jego ciałem – ekipa profesora Szwagrzyka do końca nie traci nadziei na odnalezienie szczątków pułkownika.


„Pilecki należy do narodowego panteonu pamięci”- powiedział podczas konferencji prasowej prezes IPN dr Karol Nawrocki. W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie udostępniono zwiedzającym „celę Pileckiego”, wystylizowaną wiernie na lata 40-ste. Pamiątki po pułkowniku udostępniła również jego córka – Zofia Pilecka-Optułowicz – która przez lata niezłomnie walczyła o dobrą pamięć swojego ojca. To dzięki jej wzmożonym wysiłkom, które czyniła przez lata, dziś wiemy już tak wiele.


Aby upamiętnić moment śmierci polskiego bohatera w wielu punktach Polski są obchodzone uroczystości.


Z tej okazji 25 maja 2023 r. o godz. 21.30 w całej Polsce zostaną także zapalone znicze w miejscach związanych z Niezłomnym Bohaterem. W ubiegłym roku zapłonęły aż w 38 lokalizacjach.


W tym roku istnieje szansa, że będzie ich znacznie więcej.

bottom of page