top of page
  • OK

Zarząd WKD nie dogadał się ze związkowcami WDK! Strajk będzie kontynuowany.

Dzisiejsze rozmowy zarządu WKD ze związkowcami ZZMK nie przyniosły rozwiązania problemu. Oznacza to, że strajk będzie kontynuowany. Maszyniści oczekują podwyżek.


Władze spółki zaproponowały 500 złotych podwyżki od 1 lutego i ewentualne kolejne rozmowy na temat dalszych wzrostów płac. Związkowcy nie zaakceptowali propozycji, mimo że, jak zaznaczył Sławomir Centkowski z Związku Zawodowego Maszynistów Polskich, również oni przedstawili swoje sugestie. Zaproponowali odstąpienie od podwyżek w styczniu, zaakceptowanie wzrostu płac o 500 złotych od lutego, a od kwietnia oczekiwali dodatkowych funduszy.


Na czwartkowej konferencji po pierwszych dwóch godzinach strajku, szef ZZMK Leszek Miętek powiedział:

To smutny dzień dla kolejarzy, bo zwykliśmy rozwiązywać problemy przy stołach negocjacyjnych. W związku z uporem zarówno Zarządu Spółki jak i jej właścicieli nie udało się zawrzeć porozumienia dotyczącego podwyżek płac dla pracowników. Ci, zdeterminowani zadecydowali o przystąpieniu do strajku – strajkują pracownicy na wszystkich stanowiskach pracy związanych z ruchem pociągów, których jest wciąż za mało. Do akcji nie przystąpili pracownicy przerośniętej kadrowo administracji. Mam nadzieję, że te pierwsze godziny protestu dadzą do myślenia i niezwłocznie dojdzie do zawarcia porozumienia.


Konferencja prasowa przedstawicieli Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce.


Dziś w godzinach szczytu pociągi zatrzymały się między innymi w Grodzisku Mazowieckim, w okolicy Podkowy Leśnej i stacji Malichy pod Pruszkowem. W komunikacie do mediów ZZMK krytycznie ocenił działania Urzędu Marszałkowskiego (kierowany przez Adama Struzika - PSL):


"Trudno oprzeć się wrażeniu, że Zarząd i właściciel – Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego - nie tylko nie dbają o pracowników WKD, ale również nie przejmują się losem pasażerów. Dowodem jest decyzja Zarządu WKD o wyznaczeniu terminu kolejnego spotkania dopiero na 24 stycznia 2024 r. (godz. 12.00). Oznacza to kolejne dni utrudnień dla osób dojeżdżających do pracy, szkół czy urzędów oraz niepewności wśród pracowników Spółki."


To oznacza, że strajk ogólnokrajowy nadal się utrzymuje, a pasażerowie powinni być przygotowani na zakłócenia w komunikacji od 6.00 do 8.00 rano i w godzinach popołudniowych, od 15.00 do 17.00. Następne spotkanie mediacyjne zaplanowano na środę. We wtorek odbędzie się zebranie zarządu województwa mazowieckiego, które jest akcjonariuszem WKD.

bottom of page