top of page

Premier Włoch z wizytą w Polsce

W niedzielę z oficjalną wizytą przybył do Warszawy Prezydent Włoch Sergio Mattarella wraz z Córką. Prezydent spędzi w Polsce kilka dni. Pierwszym punktem agendy było spotkanie z Prezydentem Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą w Pałacu Prezydenckim.Rozmowy dotyczyły m.in. kwestii bezpieczeństwa, relacji dwustronnych, zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie i współpracy w ramach UE. Istotnym punktem było ustalenie wspólnego stanowiska w sprawie obecności Ukrainy w UE i państw Bałkanów Zachodnich.

Jak zrelacjonował prezydent Andrzej Duda w swoich mediach społecznościowych:

„Mamy z Prezydentem Włoch jedno stanowisko ws. rozszerzania naszej wspólnoty. Chcielibyśmy, aby do UE przyjęte były państwa Bałkanów Zachodnich, które się o to ubiegają. Wspólnie o to zabiegamy i będziemy zabiegali. Chcielibyśmy dzisiaj także – zwłaszcza w Polsce – aby jak najszybciej częścią UE stała się Ukraina.”


Prezydent Andrzej Duda mocno zaakcentował kwestie bezpieczeństwa i potrzebę dalszego wsparcia Ukrainy w obliczu agresji rosyjskiej:

„Każdy, kto wzywa do zaprzestania pomocy Ukrainie – dzisiaj wobec trwającej rosyjskiej agresji – tak naprawdę działa w interesie Moskwy, w interesie Rosji. Jeżeli Ukraina nie będzie otrzymywała pomocy, to Rosja tę wojnę wygra, co będzie tylko pierwszym krokiem ze strony Rosji do rozszerzania jej panowania nad narodami tej części Europy”.

bottom of page