top of page

Spotkanie prezydentów Polski i Litwy w Warszawie


Prezydent Łotwy Edgars Rinkēvičs złożył dziś pierwszą od czasu zaprzysiężenia, roboczą wizytę w Polsce. Pośród tematów poruszonych podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą znalazła się współpraca w zakresie bezpieczeństwa, gospodarki, energetyki i rozwoju infrastruktury oraz współpraca w ramach Trójmorza.


Jednym z najważniejszych punktów podczas dzisiejszego spotkania było bezpieczeństwo w regionie. Obaj prezydenci poruszyli kwestię ataków hybrydowych Białorusi na granice Polski i zapowiedzieli współpracę w tym zakresie:


„Zarówno Polska jak i Łotwa mają ten problem, że granica jest atakowana przez władze Białorusi, oczywiście nie mamy żadnych wątpliwości, że we współpracy z Rosją. O tym mówiliśmy z panem prezydentem jak wygląda kwestie strzeżenia granicy, jakie środki podejmujemy w kierunku ochrony granicy, jak wygląda problem tych codziennych ataków na granicę” – podsumował prezydent Andrzej Duda.


„Widzimy konieczność ścisłej koordynacji i wymiany informacji, zważywszy na to, że reżim Łukaszenki wykorzystuje migrację do walki. Ponadto na Białorusi pojawiła się Grupa Wagnera. Musimy przygotować się na prowokacje” – zaznaczył prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs.


Podczas wizyty omawiano również kwestie współpracy energetycznej oraz wspólne projekty gospodarcze, w tym budowę linii kolejowej Rail Baltica i drogi Via Baltica.

bottom of page