top of page
  • Zdjęcie autoraOSA

Sprzeciw Prokuratury wobec wyroku na Babcię Kasię

12 lipca 2023r. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wydał wyrok nakazowy skazujący Katarzynę A. za uderzenie policjanta drzewcem flagi. Aktywistka, znana jako "Babcia Kasia", została skazana na karę grzywny w wysokości 25 stawek po 20 złotych każda (500 zł). Sąd zobowiązał ją również do zapłaty na rzecz pokrzywdzonego policjanta nawiązki w kwocie 300 złotych. Wyjątkowo pobłażliwy wyrok wywołał wielkie poruszenie.

- Prokuratura złoży sprzeciw do wyroku nakazowego wobec nieadekwatnej kary orzeczonej względem oskarżonej; jest ona rażąco łagodna – stwierdził podczas wypowiedzi dla mediów w czwartek 20 lipca 2023r. rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna.Prokurator zaznaczył, że prokuratura podziela oczywiście stanowisko sądu co do winy i sprawstwa oskarżonej, a także kwalifikacji prawnej czynu jej przypisanego. "Niemniej jednak z uwagi na okoliczności zdarzenia, takie jak publiczne działanie oskarżonej, bez powodu i w warunkach czynu chuligańskiego, kara 25 stawek dziennych grzywny po 20 złotych każda jest karą rażąco łagodną" – zaznaczył Szymon Banna.

Do zdarzenia, które rozpatrywał sąd, doszło 11 stycznia 2021 roku podczas manifestacji odbywającej się na Placu Konstytucji w Warszawie. Natomiast nie był to jedyny eksces w wykonaniu opozycyjnej aktywistki. W grudniu 2020 r. została zatrzymana przez policję podczas niewielkiego protestu przed kościołem św. Krzyża. Kobieta obrażała i atakowała policjantów, a jednego z funkcjonariuszy opluła. W lutym 2022 roku doszło zaś do incydentu z udziałem „Babci Kasi” pod pomnikiem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Wówczas policjanci pilnujący monumentu zostali werbalnie zaatakowani przez lewicowych aktywistów, w tym przez Augustynek.

bottom of page