top of page

Ukraińcy na rynku pracy


W Warszawie pracuje już legalnie ponad 60 000 Ukraińców, czyli najwięcej spośród wszystkich miast w Polsce.


- Na platformie praca.gov.pl [rządowy portal dla poszukujących pracę – przyp. red.] przygotowano największą w kraju bazę ofert pracy tłumaczonych na język ukraiński oraz specjalną aplikację, z ukraińską i angielską wersją językową, pozwalającą cudzoziemcom poszukiwać pracy w Polsce – poinformowała rzeczniczka Urzędu Miasta Monika Beuth.


Uchodźcy z Ukrainy otrzymują kompleksowe wsparcie w zaklimatyzowaniu się w stolicy. Przedsiębiorcy warszawscy chętnie zgłaszają się poprzez ratusz z ofertami pracy, organizowane są szkolenia z języka polskiego. Prężnie funkcjonuje punkt obsługi przy ul. Marszałkowskiej 77/79, w którym nasi wschodni sąsiedzi mogą przejrzeć oferty, poznać możliwości szkoleniowe i sytuację na lokalnym rynku pracy. Z tych możliwości skorzystało już ponad 24 000 uchodźców z kraju ogarniętego wojną.


Co ważne, w Warszawie wciąż w wielu branżach brakuje rąk do pracy. Oficjalne bezrobocie na koniec sierpnia 2022r. wynosiło zaledwie 1,7% (22 031 zarejestrowanych bezrobotnych), zatem mniej niż zazwyczaj szacowane jest tzw. bezrobocie naturalne. Zwłaszcza w czasach światowego kryzysu takie dane zdecydowanie napawają optymizmem.

bottom of page