top of page

Władze Warszawy zamykają noclegownie dla bezdomnych 

1 grudnia 2022r. decyzją władz stolicy działalność zakończyły dwie warszawskie noclegownie - SIEKIERKI II. przy ul. Polskiej 33 oraz obiekt przy ul. Marywilskiej. Zlikwidowanie ponad 180 miejsc dla bezdomnych potwierdziła stacja TVP Info.

Osoby korzystające z noclegowni zostały poinformowane o zamknięciu placówki i skierowane do ośrodka przy ulicy Myśliborskiej 53. Pracownicy ośrodka nie są jednak w stanie udzielić informacji, czy bezdomni z zamkniętych ośrodków zostaną przyjęci. Nie wiadomo nawet, czy dla wszystkich starczy miejsc. 


Decyzja władz Warszawy jest tym bardziej zaskakująca, że ratusz miejski nie ogłosił nawet konkursu na prowadzenie wskazanych placówek, zatem nie było żadnych możliwości na pozyskanie pieniędzy, by kontynuować działalność noclegowni.


- Cała ta sprawa pokazuje pewną politykę miasta Warszawy. Bo przypomnę, że jeszcze dwa tygodnie temu, było bardzo głośno o tym, że chcą zamknąć Dom Samotnej Matki na Pradze Północ. Właśnie na zimę – ocenił w rozmowie z portalem Niezależna.pl radny PiS Wiktor Klimiuk.


- Koalicja Obywatelska pokazuje tu swoje prawdziwe oblicze: żadnej litości dla tych, którzy mają mało pieniędzy, albo w ogóle pieniędzy nie mają – stwierdził ponadto warszawski samorządowiec.


Co prawda rzecznik Urzędu Miasta Monika Beuth informuje, że w planach jest uruchomienie nowej noclegowni przy ul. Kupieckiej, lecz nie jest znana data rozpoczęcia jej działalności. Prawdopodobnie sukcesywnie zwiększać będzie ona limit przyjęć bezdomnych, więc wszyscy pozbawieni dachu nad głową w dotychczasowych punktach nie znajdą schronienia od razu. W obliczu niskich temperatur i trudnych warunków atmosferycznych w najbliższych dniach może to grozić niebezpiecznymi sytuacjami dla zdrowia osób bezdomnych.

bottom of page