top of page

Kampanie wyborcze rozpoczęte — i co dalej?

Zaktualizowano: 21 lut


Kampanie wyborcze rozpoczęte — i co dalej? - Przemysław Pietrzak

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk ogłosił termin wyborów samorządowych w 2024 r. Odbędą się one w dniach 7 i 21 kwietnia. I chociaż termin ten może wydawać się obywatelom dość odległy, to jednak pozostawia on na przeprowadzenie kampanii wyborczych stosunkowo mało czasu. Oznacza to, że kluczowymi kandydatami powinny być osoby popularne, rozpoznawalne w społecznościach lokalnych ze względu na wysokie kompetencje merytoryczne i moralne.

Tobiasz Bocheński na Prezydenta Warszawy

Kontrkandydatem Rafała Trzaskowskiego w Warszawie do objęcia stanowiska Prezydenta Warszawy jest Tobiasz Bocheński, popularny bezpartyjny wojewoda mazowiecki w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Niemal natychmiast po ogłoszeniu jego kandydatury w mediach rozpoczęła się kampania mająca na celu jego zdyskredytowanie. Działo się to między innymi poprzez zarzucenie mu kłamstwa. Ponadto poruszana kwestia nie dotyczyła kwestii programu kandydata.

Tymczasem zagrożeniem dla wieloletniej władzy Platformy Obywatelskiej w Warszawie może być również ugrupowanie Szymona Hołowni. W wielu przypadkach wyborów jakiegokolwiek szczebla decydujące znaczenie mają głosy wyborców centrowych. Właśnie te głosy kandydaci środowisk liberalno-lewicowych starają się aktualnie pozyskać, przykładowo przyznając, że będą dążyć do kontynuacji realizacji co bardziej popularnych inicjatyw rządu Zjednoczonej Prawicy (w tym odbudowy Pałacu Saskiego).

Prawo i Sprawiedliwość z wysokimi notowaniami w wielu województwach

Jak wskazują szacunki M. Palade zamieszczone na platformie X (dawny Twitter) Prawo i Sprawiedliwość utrzymuje wysokie poparcie również w wyborach samorządowych. Jednakże w przypadku zawiązania lokalnych koalicji przez inne ugrupowania, co jest wysoce prawdopodobne, znałoby się w opozycji.

Powyższe sugeruje utrzymujące się wysokie zaufanie społeczne do rządów konserwatywnych. Jednocześnie nie można ignorować obozu centrolewicowego, w którym stałe i naturalne są zasadnicze podziały programowe i którego głównym spoiwem jest dążenie do eliminacji osób o odmiennych poglądach z życia społecznego i wpływu ich środowiska nawet na poziomie reprezentacji lokalnej.

Kampanie i walka wyborcza trwają

W każdym okręgu przez kandydatów prowadzone są aktualnie kampanie wyborcze. Warto wykorzystać ten czas na bliższe poznanie lokalnych polityków spotykających się z wyborcami. Okres wyborów to czas, kiedy szczególnie powinni się oni wsłuchiwać w potrzeby lokalnej społeczności. Oczywiście społecznym obowiązkiem obywatelskim jest wzięcie udziału w głosowaniu, aby głos mieszkańców był słyszalny przez kolejną kadencję.

Gdyby doszło do II tury wyborów na Prezydenta Warszawy między T. Bocheńskim a R. Trzaskowskim, na kogo oddał(a)byś głos?

  • Tobiasz Bocheński

  • Rafał Trzaskowski


bottom of page