top of page

Mieszkania dla młodych nie w Polsce?


Mieszkania dla młodych nie w Polsce? - Przemysław Pietrzak

Poseł Piotr Müller, niedawny rzecznik prasowy Rady Ministrów, podniósł w ostatnim czasie kwestię mieszkalnictwa wśród młodych osób. Dokładnie chodziło o wycofanie przez nowy rząd dofinansowania renowacji akademików w całej Polsce. O ile szczególnie w czasie pogłębiającego się kryzysu mieszkaniowego ograniczenie finansowania tanich miejsc noclegowych godne jest potępienia, to problem jest jednak bardziej złożony.



Protest poznańskich studentów

Pamiętać trzeba, że w grudniu 2023 roku studenci z Poznania przeprowadzili protest w sprawie akademika Jowita, który miał zostać zlikwidowany przez uczelnię. W wyniku protestu kilkadziesiąt osób okupowało Dom Studencki Jowita, jeden z największych akademików w mieście. Miał on zostać zamknięty w wyniku jego sytuacji finansowej i konieczności kosztownego remontu. Interweniować musiał minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. Sytuacja ta pokazuje, jak odczuwalny jest deficyt tanich mieszkań, w tym na wynajem, szczególnie w ośrodkach akademickich.

Bezpieczny Kredyt 2%

Sytuacja na polskim rynku mieszkaniowym zmienia się dynamicznie. Wprawdzie rządowy program Bezpieczny Kredyt 2% napędził popyt, lecz jednocześnie sprawił, że zwiększyła się luka podażowa. Według analityków obecnie jest szacowana na około 2 mln lokali, co może się przełożyć na dalszy wzrost ich cen. W związku z tym eksperci prognozują rozszerzenie oferty mieszkań na wynajem.

Mieszkanie na Start

Po ostatnich wyborach w Polsce rząd podjął prace nad programem „Mieszkanie na Start”, który zastępuje wcześniejszy program „Bezpieczny Kredyt 2%”. Program „Mieszkanie na Start” zakłada preferencyjne warunki kredytowania dla osób kupujących swoje pierwsze mieszkanie lub dom.  Wysokość oprocentowania kredytu będzie zależała od liczby osób w gospodarstwie domowym. Kredyt będzie nieoprocentowany dla gospodarstw pięcioosobowych i większych. Stawka 1,5% przewidziana jest dla jedno- i dwuosobowych gospodarstw domowych. Aby kwalifikować się do programu, gospodarstwa domowe muszą spełniać określone limity dochodowe. Limity te wynoszą od 10 tys. zł miesięcznie brutto dla gospodarstwa jednoosobowego do 33 tys. zł dla pięcioosobowych.

Program skierowany jest głównie do osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie. Kwalifikować się mogą single poniżej 35. roku życia oraz osoby, które nie mają własnego mieszkania czy domu jednorodzinnego. W przypadku dwóch osób ubiegających się o kredyt wymagana jest współwłasność nabywanej nieruchomości.

Programy rządowe mogą nie uzdrowić polskiego mieszkalnictwa

Powyższe propozycje wsparcia młodych ludzi w nabywaniu ich pierwszego lokum, choć potrzebne i zakrojone na szeroką skalę, mają jednak skutki uboczne. Zwrócić trzeba uwagę, że wszystkie one skupiają się na stymulowaniu strony popytowej. Może to w konsekwencji prowadzić do nierównowagi rynkowej i w konsekwencji do wzrostu cen nabywanych mieszkań. Prowadzi to do traktowania lokali mieszkalnych jako aktywów nastawionych na pomnażanie majątku właściciela, nie zaś na zaspokajanie jego podstawowych potrzeb życiowych.

Zespół problemowy Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem

Kwestiami mieszkaniowymi zajmuje się również Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem. W jej obecnym składzie powołano zespół ds. Pracy, Polityki Społecznej, Prorodzinnej i Mieszkaniowej, którego jestem przewodniczącym. Zainteresowanych zatem kwestiami mieszkalnictwa zapraszam do kontaktu pod adresem: sekretarz.RDZMP@kprm.gov.pl lub za pośrednictwem redakcji Mazowieści.pl.

bottom of page