top of page

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego nadal ze wsparciem MKiDN


„Jako wspólnota narodowa i kulturowa bylibyśmy słabsi, gdybyśmy nie mieli takich przywódców” – powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas uroczystości podpisania aneksu do umowy o utworzeniu Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. W piątek podpisano dokument przedłużający umowę o współprowadzeniu muzeum na kolejne 10 lat.


Można zaryzykować stwierdzenie, że oprócz wzajemnego szacunku i przyjaźni, obu wielkich mężów Kościoła – „Prymasa Tysiąclecia” i papieża Jana Pawła II połączyła jedna postać - Maryja. Obaj we wczesnym wieku stracili matkę i można powiedzieć, że obaj – zarówno "Prymas Maryjny”, jak również "Papież Maryjny" w pewien sposób przyjęli motto - "Per Mariam ad Jesum", czyli przez Maryję do Jezusa.


Ekspozycja główna Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego znajduje się w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie na wysokości 26 metrów. To jedno z najwyżej i najbardziej oryginalnie usytuowanych muzeów w Polsce. Zajmuje około 2000 metrów kwadratowych powierzchni i opowiada historię dwóch patronów Muzeum – Jana Pawła II i prymasa Stefana Wyszyńskiego – na tle stulecia, w którym żyli.


Obecnie, na mocy dokumentu podpisanego przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego i Arcybiskupa Metropolitę Warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza, współprowadzenie Muzeum przez MKiDN i Archidiecezję Warszawską zostało przedłużone o 10 lat.


"Każdy Polak powinien odwiedzić Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. To dla mnie honor, że MKiDN współprowadzi tę instytucję. Jestem dumny, że nasz partner stworzył to Muzeum, a państwo polskie mogło je sfinansować. Mam nadzieję, że także młodzież odwiedzi to miejsce i odnajdzie tutaj swój sens życia" – podsumował szef resortu kultury.


Okres życia prymasa i papieża to jednocześnie granice historyczne muzealnej narracji. Jak czytamy na stronie muzeum - rzeczową część merytoryczną wspiera sztuka. Prace Aldony Mickiewicz, Stefana Gierowskiego, Doroty Zemły i Piotra Młodożeńca ilustrują najważniejsze tematy, pełniąc także dodatkowe funkcje: skłaniają do refleksji i budują atmosferę.

bottom of page